Yurt Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yurt Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yurt Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Tercih dönemi sona erdi. Öğrenciler birbirinden farklı şehirlerde yükseköğretim görmek amacıyla yola çıktılar bile. Bu süreç içerisinde kafaları karıştıran, büyük bir heyecan oluşturan bir çok faktör söz konusu oldu. En önemlisi de 4 yıllık lisans, 2 yıllık önlisans gibi bölümleri tamamlamak adına öğrenciler barınma ihtiyaçlarını gidermek adına büyük bir arayış içerisinde girmişlerdir. Öyle ki bazı öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yaptıkları başvuru sonucunda devlet yurduna yerleşirken, bir çok öğrenci de açıkta kaldı. Bu da barınma sorunsalını gidermek adına, kazanılan üniversitenin bulunduğu şehre en az 1 hafta önceden gidilmesine neden olmuştur. Genellikle Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda kalmaya hak kazanamayan öğrencilerin özel yurtları tercih ettikleri bilinmektedir. Özellikle de Antalya gibi çok büyük şehirlerde özel yurtların tercih edilme oranı bir hayli yüksektir. Çünkü modern yapılı kentlerde özel yurtların sunmuş olduğu imkanlar da oldukça yeterlidir. Peki yurt seçerken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Antalya Kız Yurdu iyi mi? İyi bir yurtta olması gerekenler nelerdir?

Yurt seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey şüphesiz ki konfordur. Sonuçta öğrenciler 4 yıl ya da en az 2 yıl boyunca bu alanlarda yaşama gereksinim duyacaktır. Bu süreç boyunca hem ruhsal hem de fiziksel olarak rahat etmek öğrenciler için bir hayli önemlidir. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlar kişilerin psikolojik anlamda kötü etkilenmesine, bununla birlikte de derslerde başarısız olma oranının artmasına vesile olacaktır. Antalya özel yurt açısından bilindiği gibi oldukça zengin bir şehir olarak kendisini göstermektedir. Bu nedenle de öğrenciler eve çıkmak yerine özel yurt imkanlarından faydalanmayı daha çok tercih etmektedirler.

Antalya ili içerisinde yurtlarda kalmak için öncelikle okula yakın alanların öncelikli olarak düşünülmesi gerekmektedir. Çünkü okula yakın olmayan yurtlarda genellikle servis ücreti de talep edilir. Bu talebi karşılamak hem öğrenciler hem de veliler açısından ciddi ekonomik sorunları da beraberinde getirebilecektir. Bu nedenle Antalya Özel Kız Yurdu gibi konforlu mekanların okula yakın olup olmadığı konusunda detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Akabinde ise diğer unsurlar da göz önünde bulundurularak tercih yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir