!-- Start Alexa Certify Javascript --> Yumurtalık kanseri nedir ? 

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yumurtalık kanseri nedir ? 

Yumurtalık kanseri nedir ? 

Normalde sağlıklı insanlarda yumurtalı vücudun ihtiyacına binaen çoğalan hücrelerden meydana gelmektedir. Ancak bazı durumlarda hücreler gereksinimler dışında oluşmaktadırlar. Bu anormal duruma ise tümör adını vermekteyiz. Tümör dediğimiz kavram iyi veya kötü huylu olabilmektedir. Mesela 30 yaşın altındaki kadınlarda görülen içinde sıvı olan yumurtalık kistleri iyi huyludur. Kendi kendine kaybolma ihtimali olduğu gibi gerektiği takdirde operasyonla da alınabilmektedir. İyi huylu dediğimiz tümörler çevrelerindeki hücrelere sıçramaz ve onları ele geçirmezler. Buna muhalif kötü huylu tümörler ise tam tersi bir politika izlerler. Çevrelerindeki hücreleri de ele geçirir ve yayılım gösterirler. Bağırsağa, mideye hatta lenfomatik yolla vücudun her yerine gidebilirler. Böyle olaylara ise “metastaz” adı verilmektedir. Yumurtalık Kanseri dediğimiz kanser türünün bir kaç tane türevi bulunmaktadır. Bunlar arasında en popüler olanı “Epitelyal EVR” adını verdiğimiz kanser çeşididir. Bunu haricinde kalan tipler ise ender rastlanan türlerdendir. Epitalyal Evr kanseri her 55 kadından birinde ortaya çıkma oranına sahiptir.

Tanılama Erken Yapılabilir mi?

yumurtalık kanseri
Yumurtalık kanserinde erken teşhis önemlidir.

Evet. Erken tanı konulduğu takdirde de tedavisi yapılabilen bir kanser çeşididir. Ancak şu bir gerçek ki hastalık evresinde hiçbir belirti göstermediği için tanılama konduğunda hastalığın ilerlemiş olma ihtimali çok yüksektir. Bundan mütevellit yumurtalık kanserinde ölüm riski, diğer üreme organı kanseri türlerine göre daha fazladır. Kadınlarda kanserden ölüm sebebi olarak baktığımızda yumurtalık kanseri 4.cüsırayı alacak kadar popülerdir.

Belirtileri nelerdir?

Yumurtalık kanserinde erken teşhis çok zordur. Şikâyetler ortaya çıkmadığı sürece kanser sinsi sinsi ilerliyor olacaktır. Belirtileri ise

Karnın alt kısmında rahatsızlık ve basınç hissi

Şişkinlik

Gaz hissi

İştah azalması durumu

Tokluk hissi vs

Hazımsızlık ve bulantı dikkat çekicidir. Büyüyen tümör yakınındaki organlara baskı yaparak, tuvalet ihtiyacını oldukça arttırabilir. Seyrek de olsa hazneden kanama görülebilir. Karın içerisindeki sıvı birikimi de şişkinlik yaratabilir.

Tanılama
Doktor hastayı muayene eder ve anamnezini yani hastalık öyküsünü dinler. Bu muayene kadın doğum uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Ultrasonografi çekilerek yumurtalıklar incelenmektedir. Bununla beraber yumurtalık kanseri göstergesi olan CA-125 ismindeki maddeye kanda göz atılır. Ancak unutulmamalıdır ki bu maddeye iyi huylu tümörde de rastlanabilir.

Yumurtalıktan alınan parça ile  “biyopsi”  ve sıvı örneği ile patalog tarafından yapılan inceleme sonucu kesin tanı konmaktadır. Biyopsi ameliyatına ise Laparotomi adını vermekteyiz.

 

Tedavi

Hastanın yaşı ve durumu tedavinin şeklini ve şiddetini belirlemede önemli bir yere sahiptir. Hastalara genellikle kemoterapi ve ışın tedavisi uygulanmaktadır.

“histerektomi” ve iki taraflı salpingo-ooforektomi” adı verilen hem rahim hem de iki yumurtalığın alınması gibi yaklaşımlar da söz konusu olabilir. Bunun nedeni ise tümörü çıkarmaktır. Laparotomi öncesi tanı konursa ve hastanın tümörü çıkartılamayacak kadar büyük ise küçültmek için tedavi uygulanır ve sonra ameliyat yapılır.

Ameliyattan sonra kanser karşıtı ilaçların verilmesine kemoterapi denir. Tedaviden sonra yapılması gerekenler ise iki yıl boyunca üç ayda bir fiziki muayene, kanda CA 125 olup olmadığına bakılmasıdır. Sonraki üç yıl içerisinde tedavi süresi yani muayene süresi 6 ayda bir kadar uzatılır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Her hastalijta oldugu gibi bu hastaliktada erken teshis saniyorum onemli. Ayrica kanser gercekten cok illet bir hastalik. Halen tam anlamiyla caresini bulamadilar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir