YİYECEKLERİ NEDEN PİŞİRİRİZ? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YİYECEKLERİ NEDEN PİŞİRİRİZ?

YİYECEKLERİ NEDEN PİŞİRİRİZ?

 

 

Sağlık için beslenmeye, beslenmek için de yiyecek maddelerine ihtiyaç duyarız. Yiyeceklerin bazılarını çiğ, bazılarını pişirerek tüketiriz.

Genellikle meyveler çiğ olarak tüketilirken, sebzeler ve etler genelde pişirilerek tüketilir. Pişirme tekniği, teknolojiye bağlı olarak gelişmektedir. Ocak, fırın, mangal, mikrodalga fırın ve buna benzer ev gereçleri, çeşitli pişirme araçlarıdır.pişirme

Pişirilirken de yağda kızartma, buğulama veya haşlama, kavurma gibi yöntemler vardır. Pişirme için gerekli ısı, pişirme süresi, pişirme ortamı gibi etkenler yiyeceklerin besin değerinin düşmesini veya korunmasını sağlar. Bazı insanlar çiğ yemeği sevmediği için iyice yemeği kaynatıp, pişirmek ister.

 

Ancak pişirmenin ortalama değerleri vardır. Çiğ olarak sıkça tüketilen sebzeler çeşitli hastalıklara sebep olduğundan pişirmek aslında sağlık açısından gereklidir. Ayrıca daha uzun sürede sebzeleri korumanın bir diğer yolu da pişirmektir. Pişirmeyi yaparken dikkat edilmesi gereken, ilgili sebze veya etin besin değerinin düşmemesini sağlamaktır.

pişirme

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir