Yatak Islatma Nedenleri Nelerdir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yatak Islatma Nedenleri Nelerdir?

Yatak Islatma Nedenleri Nelerdir?

 

 

Yatak Islatma Nedenleri Nelerdir? Yatak ıslatma sorunu genelde küçük çocuklarda görülmekte olan ve ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Bu sorun daha çok uyku konusunda sorunlar yaşayan, uykusu ağır olan, günlük hayatta vücut bünyesinin kaldıramayacağı ağırlıkları kaldıran ve prostat sorunu yaşayan insanlarda görülmektedir. Uykuda çişini tutamama olarak bilinen bu rahatsızlığın görülme yaşı çok ufak yaşlarda olsa bile bazı olgun bireylerde de bu hastalık görülebilmektedir.

 

 Yatak ıslatma hastalığı hakkında bilinmeyenler

 

Çocukluk çağlarında ailenin vermesi gereken tuvalet alışkanlığı ne kadar geç başlarsa bu sorunda o derece uzun soluklu olabiliyor. Yatak ıslatma bir hastalık olarak görülmeli ve tedavisi için kesinlikle bir doktor ile görüşülmesi gerekir. Uykusu ağır olan bireyler gece uyurken çişlerinin gelmesinin farkında olmayarak işerler. Bu durum bireyin elinde olmayan bir sorun gibi görünse de çözümü aslında uyku bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Uyku saatlerini düzene sokarak bu rahatsızlıktan kurtulmak kolaylaşabilir.

 

Bir diğer etken ise yüksek ağırlıklardaki eşyaları ya da ağırlıkları kaldıran bireylerin bel rahatsızlıklarından dolayıdır. Günlük hayatta ağır işlerde çalışmakta olan insanlar kaldırdıkları ağır yüklerden dolayı bellerini fazlaca yormaktadırlar. Bu sebepten ötürü de bel kısmında bulunan kaslar idrarı tutamaya neden olur. Bunun çözümü ise işten geldiğinizde kendinizi hem fiziken hem de psikolojik anlamda rahatlatmaktan geçmektedir.

 

 Yatak ıslatma hastalığından nasıl kurtulabilirim?

 

Öncelikle daha öncede belirttiğimiz üzere bir doktor ile görüşmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Diğer bitkisel çözümler de bu konuda yardımcı olabilir ancak yine de bu gibi çözümlere bel bağlamayınız. Uyku düzeni, vücudu dinlendirme ve gece ikişer arayla kurulacak telefon alarmları uykunuzun hafiflemesine yardımcı olarak bu rahatsızlığı atlatmanızda büyük rol oynayacaktır. Unutmayın ki bu bir hastalıktır ve tedavisi bulunmaktadır kesinlikle çözümü olmayan bir problem değildir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  1. Benim oğlumda da bu sorun vardı. Tuvalet eğitiminde biraz zayıf kalmışım malesef. 6 yaşına kadar devam etti 🙁

  2. Uyku sorunu yaşadığım bir dönem ben de yaşadım. Başta kendimden utanmıştım ama sonra uykum düzene girince herşey çözüldü.

  3. yaşanılan travmalar fiziksel rahatsızlıklar ve ilgisizlik bence yatak ıslatmanın başlıca nedenlerindendir..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir