Yaşlanmaya Bağlı Fıtık Belirtileri | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yaşlanmaya Bağlı Fıtık Belirtileri

Yaşlanmaya Bağlı Fıtık Belirtileri

Yaşlanma sonucu oluşabilecek omurlardaki değişikler sonucu kireçlenme, dokularda his kaybı gibi birçok sıkıntı baş gösterebilir. Bununla birlikte fıtık belirtileri de çıkacağından her bireyin en basit yol ile hareketsiz kalmamaları önemle rica olunmaktadır. Belde ve boyunda bulunan disklerin zamanla aşınması ile dokuda yoğunluk azalır ve bilindiği üzere fıtık bu evreden sonra başlamaktadır.

Disk kavramı su içeriği yoğun olan bir doku olduğundan üzerinde bindirilen yük veya yere düşme gibi birçok olayda bu sıvı dokulardaki kayma ya da aşınma gibi olayları korur. Fakat yıllar içerisinde bu dokunun su içeriği giderek azalacağından dokuda çatlaklar ve yırtıklar oluşmaya başlar. Buda halk dilindeki karşılığı ile bel fıtığı denen hastalığın oluşmasında rol oynar.

Boyun fıtığı da tıpkı belde oluşan disk kaymaları gibi oluşacağından her hangi bir değişiklik göstermemektedir. Zamanla oluşan dokulardaki sıvı ve yumuşak kısmın yük ile zorlanması sonucu yırtık oluşan bölgeyi zorlar, diskteki kabarıklar daha sonrasında ise bilindiği üzere fıtık oluşumuna neden olur. Yaş ilerledikçe disk dokusu içeriğini kaybeder ve hacim olarak küçülmeye gider. Bu nedenle diskler birbirlerine yaklaşmaya başladığından arada sürtmeler oluşacağından buda bel ve boyun ağrılarına neden olacaktır.

Sonuç olarak hareketsiz durmamak bu hastalığa yakalanmamak adına en güzel çare olarak görülebilir. Daha da ilerleyen fıtık hastalıkları için ise uzman doktorlar aracılığı ile fizik tedavi yöntemlerine başvurulması önem teşkil etmektedir. Kilo ise bu hastalığı yine tetikleyen en önemli unsur olarak gözükebilir. Sigara ve benzeri tütün ürünlerinin kullanılması ise disklerdeki dokunun beslenmesini engelleyeceği için sigaraya devam edilmesi konusunda disklerdeki dokunun zamanla bozulacağı gözlenmektedir. Uzman doktorlara başvurmak bu konuda sizi daha sağlıklı bir vücuda kavuşturmada öncü olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir