Yaşam Hattının İş Güvenliğindeki Yeri | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yaşam Hattının İş Güvenliğindeki Yeri

Yaşam Hattının İş Güvenliğindeki Yeri

İş yerlerinde son dönemlerde meydana gelen kazaların artması bir kez daha  iş güvenliğinin ne derece yeterli olduğu konusunda soruları akıllara getirdi. Ancak şu bir gerçek ki medya ve toplum içerisinde kabul gören bu konu sayesinde bir farkındalık oluşturuldu ve belli başlı problemlere karşı bir çözüm yolu üretilme arayışına girildi. Bu konuda devletimiz üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdi ve 4857 sayılı kanunu oluşturarak işçileri iş kazalarından ve mesleki hastalıklara karşı korumak adına bir adım atmış oldu. Bu yasa içerisinde iş güvenliği ve iş sağlığı konusunda işçinin ve işveren kişi ya da şirketlerin hakları yer almakta, kurallara uyulmaması durumunda ne gibi bir ceza uygulanacağı gibi ifadelere rastlanılmaktadır.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda geçerli şartlar sadece ergonomik olarak sınırlandırılmamıştır. İşçilerin çalışmak zorunda oldukları bölgenin aşırı derecede sıcak ya da nemli olması, pis kokması, yetersiz şekilde ışıklandırılması ve işçileri tehlikeye sokması, gürültünün aşırı derecede çok olması, mola sürelerinin yetersiz olması, iş şartlarının ağır olması gibi konularda bu güvenlik protokolü içerisindedir.

İş sağlığı ve iş güvenliğini Sağlamanın amacı nedir?

İş güvenliği ve iş sağlığını sağlamak için çok yönlü bir çalışma gereklidir. Bu şekilde yapılacak bir çalışmada fizik, kimya, tıp, psikoloji, iktisat, sosyoloji ve daha birçok bilim dalından yararlanılabilir. Yapılan çalışmalar;

  • Çalışanların tam olarak güvenliğini sağlayabilmek
  • Çalışılan işletmenin güvenliğini sağlayabilmek
  • Üretilen ürünlerin güvenliğini sağlayabilmek

Amacıyla yapılmaktadır. Ancak tüm önlemler ve ek gayretlere rağmen iş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne istenilen düzeyde geçilmiş olduğundan söz edilemez. Bu alanda çalışmalar halen devam etmekte ve başarıya ulaşmak adına yeni hedeflere gidilmeye çalışılmaktadır. Bu hedeflerden bir tanesi de yüksekte çalışanlara yönelik çalışmalardır.

İş güvenliği Ve yüksekte çalışan personele yönelik çalışmalar

Her alanda olduğu gibi yüksek kesimde çalışan personelinde iş konusunda çeşitli emniyet sıkıntıları vardır. Mesele yüksekte çalışmak olunca bu güvenlik sorunlarının normalden çok daha fazla olacağını söyleyebiliriz. Bu noktada kazaları önleyebilmek ve personelin güvenliğini sağlayabilmek için bir yaşam hattı oluşturulmuştur. Bu hat sayesinde işçilerin düşme tehlikesinin olduğu yerler güvence altına alınmaya çalışılmıştır. Böylece olası kazalar karşısında en az zararla kurtulmak amaçlanmıştır. Kendi içerisinde yatay ve dikey olarak iki kısma ayrılmakta olan bu yaşam hattı ile yüksek kısımlara iniş ve çıkışın güvenli olabilmesi için dikey yaşam hattı, korkuluk ve parapet bulunmayan yapılarda güvenle çalışılabilmesi içinde yatay yaşam hattı oluşturulmuştur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir