!-- Start Alexa Certify Javascript --> Wilson Hastalığı Belirtileri | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Wilson Hastalığı Belirtileri

Wilson Hastalığı Belirtileri

 

 

Wilson hastalığı deyince akla ilk gelen vücutta bakır birikmesiyle oluşan doğuştan gelen kalıtsal bir rahatsızlıktır. Ayrıca kendini saklayıp hastalığı belli etmeyen bir hastalık çeşidi olup, tedavisi ilaçlar ile mümkündür. İlaçlar vücuttaki bakırı dışarı atma görevini üstlenirler, eğer bu ilaçlarla bu hastalık tedavi edilemez ise hemen karaciğer nakli gerekmektedir.

 

 Gizli Hastalık Wilson

 

Bu hastalık aşırı bakır birikiminden kaynaklanıyor, özellikle doğumdan sonra ortaya çıkan bir genetik hastalığıdır, âmâ çok sinsi bir hastalık olduğu için uzun yıllar kendini göstermeyebilmektedir. Çok nadir rastlanan bir hastalık türü olup direk karaciğerde kendini göstermektedir. Normal insanlardaki bakır bağırsaklara katılarak vücut zararlı olan bu maddeleri dışarı atmaktadır, âmâ Wilson hastalarında bu tam tersi olmaktadır. Vücutlarına alınan bakır normal insanlarda olduğu gibi değil de bakır bu hastaların vücutlarının tüm organlarına yayılıp çeşitli hastalıklara sebep olmaktadırlar. Bunların en başında gelen karaciğer, göz beyin böbrekler etkilenmektedirler. Wilson hastalarında çeşitli bozukluklara yol açarlar.

 

Bu hastalık çok sıkı görülmemesine rağmen 2 yaş ve70 yaş arası görülmektedir. Bu hastalık genelde hep karaciğer sorunu ile başlamaktadır. Bu hastalığın belirtileri olarak sarılık, karın ağrısı, karında şişkinlik, çabuk yorulma halsizlik, siroz oluşumu belirtileri görülmektedir. Wilson hastalığının ilk evrelerinde siroz hastalığı görülmektedir, çünkü karaciğerde biriken bakır karaciğere zarar vermektedir. Beyinde de aynı sekil de oluşan bakırın fazlalığı beyine de zarar vermektedir.

 

 Wilson un Vücuda Verdiği Zararlar

 

Bakır birikmesi nasıl karaciğer fonksiyonlarına zarar veriyorsa beyine de o kadar zarar vermektedir. Beyinde oluşan zararlar, konuşma güçlüğü, el ayaklarda titreme rahat konuşamama, yürümelerinde zorlanma, baş ağrısı güçlükle yutkunma, yürürken denge problemleri hep beyinde gelen problemlerdir. Wilson hastalığı sürecinde hastalarda psikolojik olan depresyon, yoğunlaşma bozuklukları, uyku problemleri, değişken ruh halleri de bu hastalığı etkilemektedir. Bu hastalıkta böbreklerde çok zarar görmektedirler, böbreklerde bu hastalıktan etkilenip vücuttaki görevlerini yapamıyorlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir