!-- Start Alexa Certify Javascript --> Vitiligo Hastalığı Nedir? Hastalığın Psikolojideki Yeri Nedir?

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Vitiligo Hastalığı Nedir? Hastalığın Psikolojideki Yeri Nedir?

Vitiligo Hastalığı Nedir? Hastalığın Psikolojideki Yeri Nedir?

Vitiliko hastalığı (Latincede «vitium» – «kusur») kazanılmış kronik hastalıktır. Bu hastalığın başlıca belirtisi hastanın derisinde oluşan beyaz lekelerdir.

Ciltte bulunan “melanin” isimli özel pigmentin (işte bu pigment bizim cildimizi sıradan normal renge boyamaktadır) azalmasına veya yokluğa göre, bu lekeler genellikle büyümeye, bir biri ile birleşmeye, yeni yerlerde oluşmaya eğilimlidirler. Lekelerin boyutları, biçimleri ve yerleşmesi her hastada farklıdır.

Hastalığın geçmişi çok eskilere dayanır.. Eski Mısır papirüslerinde deride beyaz lekeleri olan insanlar hakkında bilgi bulunmuştur.

Dünya Sağlık örgütünün verilerine göre, şu anda dünyada ortalama 30 milyon insan bu hastalıktan muzdarip. Doktorların gözlemlerine göre, hastaların sayısı giderek artmaktadır.

Hastalık genellikle genç yaşlarda başlmaktadır. Hastalık genellikle farkedilmeden başlar. Bazen lekeler meydana gelmeden önce deride kaşıntı, karıncaların yürümesi hissi, arada bir sancıma hissedilebilir.

Genellikle hastalık uzun yıllar, hatta insan hayatının sonuna kadar devam eder. Çok nadir durumlarda hastalık kendiliğinden geçebilir.

Vitiliko Hastalığının Psikolojiye etkisi

Vitiliko sorununun esas güncelliği onun hastanın psiko-sosyal statüsüne etkisi. Mesele şuradadır ki, bu hastalığı olan insanların çoğu büyük psikolojik sıkıntılar yaşıyor, içine kapanıklık, insanlarla iletişimden kaçma sıkça görülür.

Günümüzd halen vitiliko hastalığının oluşum nedenleri bilinmemektedir. Dolayısıyla, bu hastalığın etkili ve tamdeyerli tedavi metodları da modern tıpta problem olarak halen devam etmektedir. Modern tıp vitiliko hastalığını autoimmun hastalıklarına ait.

vitiligo
Vitiliko hastalığı (Latincede «vitium» – «kusur») kazanılmış kronik hastalıktır

Vitiliko hastalığının tedavisinin temel amacı, kozmetik defektin giderilmesi ve cildin pikmentasiyasının restorasyon olunmasıdır. Tedavi yöntemlerinin seçimi bireysel olarak hastanın yaşından, hastada diğer hastalıkların olup olmadığından, hastalığın aşamasından, lekelerin yerleşmesinden vb. nedenlere bağlıdır.

Tedavi kompleks şeklinde yapılır. Çeşitli grup ilaç preparatlarından kullanılır. Kortikosteroidler, immunopreparatlar, fermentativ preparatlar, döviz süreçlerini teşvik preparatlar, vitaminler ve iz elementler, özel melhemler, kremler, zerdablar vb. Gerekirse antidepressantlar, neyroleptikler vb. bu gibi preparatlar kullanılabilir.

Hastalığın tedavisinde ultraviyole radyasyon yöntemleri büyük yer tutar. Böyle tedavi sırasında çeşitli «fotosensibilizatorlar» adlı özel preparatlar kullanılır ki, onların yardımıyla derinin ultraviyole sularından olan duyarlılık artar. Sonuçta melanokenez – deride melanin pikmentinin oluşumu süreci de stimullaşdırılır. Ayrıca tedavi sırasında lazer, doğal gün ışığı kullanılır.

 

Vitiliko hastalığının cerrahi tedavi yöntemleri de mevcuttur.

 

Vitiliko hastalığı olan insanların pehrizinde, C ve B vitaminleri (narenciye, biber, domates, patates, lahana, kuşburnu, karaciğer, karabaşak, yulaf buğday, araxis, süt ve süt ürünleri, yumurta, balık vb.), Bakır mikroelementi ( koyunun siyah ciğeri, peynir, nohut vb.) olan gıda ürünleri büyük yer tutar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

11 yorum

  1. bu hastalığı yaşayanları ara sıra dışarıda görüyordum ama adını bilmiyordum öğrenmiş oldum.

  2. Vitiligo dışardan görüşünü çok kötü olan bir hastalık. TEdavi için uğraşmaktansa stresten uzak durup hiç olmamak lazım.

  3. Görünümünden dolayı olmak istemeyeceğim bir hastalık. Hem insanın kendisini rahatsız edici, hem de sosyal ortamlarda size bakılmasına neden oluyor. Allah korusun.

  4. çok yakın bir arkadasımda tanıdımdan beri var ki cocukluk arkadasıyız. Bence psikolojikden cok kalıtsal veya mutasyon kaynaklı oluyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir