!-- Start Alexa Certify Javascript --> Varikosel Nedir ve Nasıl Anlaşılır? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Varikosel Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Varikosel Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

 

 

Erkeklerin korku duyduğu ve yakalanmaktan korktuğu kısırlık sorununun en önemli sebebini oluşturan varikosel halk arasında çok bilinmese de önemli bir sorundur. rahatsızlık testislerin üzerinde bulunan damarların genişlemesi ile var olur ve yayılır. Varikosel ciddi bir hastalık gibi görünse de tedavisi bulunan bir rahatsızlıktır.

 

Kısırlığı tetikleyen bir durum olarak bilinse de tedavisi bulunan bir rahatsızlık olduğundan bahsettik. Kısırlık kendi başına ciddi rahatsızlıklara yol açabilen bir durumdur. Hastalık hafif ve şiddetli olarak kendini gösterir. Hafif varikosel rahatsızlık tedaviye ihtiyaç duymadan kolaylıkla atlatılmaktadır fakat ciddi düzeyde oluşmuş bir vaka için mutlaka cerrahi bir operasyon gerekmektedir.

 

Tanım

 

Varikosel testis damarlarında görülen şişlik olarak tanımlanmaktadır. Testisler üzerinde bulunan ve görevi kan boşaltmak olan damarların şişerek varis gibi görünmesine verilen isimdir. Genellikle erkek vücudunun sol tarafında nüksetmektedir.

 

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

 

Genellikle 20 ile 30 yaşları arasında oluşumuna daha sık rastlanmaktadır.

 

İlk etapta ağrı ve şekil bozukluklarının fark edilmesi ile hissedilmeye başlanmaktadır.

 

Hafif oluşan vakalarında belirtilere rastlanmamaktadır. Ciddi oluşmuş bir rahatsızlık vakası kendisini kasıklarda şiddetli ağrı ve testisler de şekil bozukluğu ile ciddi bir şekilde belirti verebilmektedir.

 

Varikosel Tedavi Süreci

 

Tek başına düşünüldüğünde ciddi bir rahatsızlık olarak düşünülmemelidir. İleri düzeylere ulaşırsa kısırlığa sebep olabilmektedir. Hafif düzeyde oluşan varikosel tedavi bile gerekmeden atlatıldığı için kısırlık algısına kapılmakta yanlış olacaktır. Bunun için mutlaka hafif bir rahatsızlık hissedildiğin de uzman bir doktordan yardım almak süreci daha da kolaylaştıracaktır.

 

Tedavisi için daha doğru bir tanı koyulması adına cerrahi bir müdahale yapılmaktadır. Bu müdahale için genel de mikroskop kullanılmaktadır. Tanısı konulan varikosel için mikro cerrahi yöntemi kullanılır ve bu operasyon ile başarılı sonuçlara ulaşılır. Yapılan operasyon ile çocuk sahibi olabilmekte kanıtlanmıştır.

 

Varikosel Riski Taşıyan Kişiler

 

  • Kilolu kişiler
  • Ağır sporlardan vazgeçemeyenler
  • Öksürük ve astım rahatsızlıklarını kronik bir şekilde yaşayanlar
  • Ayakta çalışmak zorunda olan bireyler
  • Bacakların da varis oluşan kişiler
  • Kabızlık yaşayan bireyler

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir