!-- Start Alexa Certify Javascript --> Uyuz Hastalığı Nedir ve Tedavi Yöntemleri

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Uyuz Hastalığı Nedir ve Tedavi Yöntemleri

Uyuz Hastalığı Nedir ve Tedavi Yöntemleri

 

Uyuz hastalığının tam olarak adı Sarcobtes Scarbei’ dir. Halk arasında “gidişik” olarak adlandırılır. Uyuz hastalığı bir deri hastalığıdır. Bir küçük parazitin deri altına girmesiyle oluşan bir hastalıktır. Küçük bir böceğin deri altına girmesi ve orada yumurtlayarak ürümesini devam ettiren bir türdür. Deri altında düz ya da kıvrımlı tüneller oluşturup deride ilerliyor. Bu tünellerin üzerinde de siyah noktalar bulunur. Bu siyah noktalar vücuda verdiği kirdir.

Uyuz hastalığının belirtilerine baktığımızda cilde ciddi kaşıntılara sebebiyet verir. Bu kaşıntılar geceleri daha sık olur. Vücutta kaşıntıya ve yaraya sebep olur. Kaşıntı olan yerlerde de iltihaba sebep olur. Bu kaşıntılar daha çok elin üstü, parmakların arası, kalçada, koltuk altında ve genital bölgede olur. Bu parazitin vücutta tutmadığı yerlerde var. Bunlar göğüsler, sırt ve yüz bölgesidir. Tabi bu bebekler için geçerli değildir çünkü bebeğin her tarafında bu deri hastalığı seyreder.

uyuz nedir
Uyuz hastalığı tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Uyuz hastalığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavisi kolay olan bir hastalıktır. Tedavi öncelikle bir uzmana başvurmakla başlanmalıdır. Tedavi yöntemlerine baktığımızda çoğunlukla kremler verilir. Bu kremi vücudun tümüne sürmelisiniz. Sürmeden önce bir banyo yapmalı ve vücudunuzu temizlemelisiniz. Kremi sürerken vücudunuzun kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Krem vücutta 8-10 saat kadar kalmalı. Bu yüzden gece uyumadan önce sürülmesi tavsiye edilir. Bu süre dolduktan sonra tekrar banyo yapmak gerekir. Diğer bir tedavi yöntemi de vücuda solüsyon sürmektir. Bu solüsyonun dozu çok önemlidir. Gerekli miktarda sürülmediği taktirde vücuda zarar verir. Buda haftada bir kere uygulanmaktadır. Bu yöntem herkese uygulanmaktadır. Özellikle hamileler, bebekler, çocuklara uygulanmaz. Uyuz hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Uyuz hastalığı olan insanlarla temas edilmemeli. Eşyalarına, yataklarından uzak durulmalı. Bu tedavi süresince temizliğe dikkat edilmeli. Tüm elbiseleri, yatak çarşafları vb. sıcak sudan yıkanmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Uyuz hastaligina yakalanan birini gormustum. Uzaktan gormeme ragmen okadsr icten kasiyorduki benimde kasinasim gelmisti. Sonradan habadan gecmediyini ogrendimde rahatladim. Sanirim psikolojikti benimki.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir