Uyuz Nedir? Belirtileri Nelerdir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Uyuz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Uyuz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Geçmiş yıllardan beridir uyuz hastalığı insanlar için büyük bir sorun olarak görülmüştür. Sorun oluşturan parazitin tam adı Sercopets Scabie parazitidir. Hastalık bulaşıcı ve bulaştığında kaşındırıcı bir etki yapmasıyla tanınır.

Bu parazitlerden dişi olanı hastalık yapmaktadır. Erkeklerde nokta büyüklüğündedir. insana derisinin boynuzumsu kısmına yerleşir. Gün içerisinde yaklaşık olarak 1mm kadar yol alır ve yumurtalarını bırakır. Parazitin açılan tüneller içerisinde hareket etmesi sonucu kaşıntı meydana gelir. Kaşınan bölge zamanla zedelenir ve kanar. Sonrasında iltihaplanma görülür.

Hastalık genel olarak insanlara koyun, at gibi hayvanlardan bulaşır. Ancak parazitin ömrü çok uzun değildir. İnsandan insana çok yakın temas halinde bulaşabilir. Örneğin yakın yatakta yatmak, sıkı temasta bulunmak vb. her türlü insanda görülebilir. Zengin, fakir, bakımlı, bakımsız ayrımı yapmaz. Aynı ev içerisinde bir kişide uyuz vakası varsa tüm ev ahalisinde görülebilir. Hastalıktan kurtulabilmek için hızlı bir tedavi süreci faydalı olur. Parazit her türlü yaşta kişiye bulaşabilir. Özellikle çocuklarda dikkat edilmelidir.

Uyuz hastalığı çocuklarda ayak tabanlarında, kulak içi, yüz, gibi yerlerde olurken yetişkinlerde daha çok dizlerde, kaba etlerde, bilekte, meme ucunda görülür. Tedavi edilmediği taktirde uzun bir zamanda geçebilmektedir. Fakat doktora gidilmesi yine de şarttır. Böylece kısa zamanda hastalıktan kurtulunabilir.

Uyuzun kuluçka süresi tam olarak bilinmemektedir.

Uyuzun Belirtileri Nelerdir?

Hastaların geneli ilk olarak geceleri kaşınmaktan şikayet ederler.  Kaşıntı bazen kadar şiddetli olur ki hastalar geceleri uyuyamaz. Deride oluşan tünellerin kirli bir şekilde olasmı hastalığın teşhisi için önem arz eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir