Uykusuzluk Göz Kapağı Sarkmasına Neden Olur Mu? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Uykusuzluk Göz Kapağı Sarkmasına Neden Olur Mu?

Uykusuzluk Göz Kapağı Sarkmasına Neden Olur Mu?

Göz çevresi yapısı gereği çok kalın bir deri değildir ve bu nedenle ileri yaşta kırışıklık oluşur. Göz çevresindeki tüm sarkma ve gevşeklik göz çevresini kötü etkiler. Uykusuzluk ve yorgun olma bunun ilk sebebi olarak gösterilebilir. Yaşlılık sinyallerine bağlı olarak vücuttaki değişim ilk olarak göz çevresinde oluşur. Üst ve alt kapaklarda olmak üzere sarkıklık durumu da gözlenebilir. Bunun sebebi derinin eskisi kadar güçlü olmayıp yağ keselerinin daha fazla olmasıdır. Sebebi sadece yaşlanmak olmayıp uykusuzluktan kaynaklanması da mümkündür. Bu soruna çeşitli şekillerde müdahale ederek düzeltilmesi mümkündür.

 

 Estetik Cerrahi ile Müdahale

 

Bu sorunun çözümlerinden biri estetik cerrahidir. Estetik uzmanları artık çoğu soruna çare olabildiği gibi buna da el atabiliyorlar. Genel olarak ilerlemiş olan hastalar sürekli göz kapağı sarkması ve ağırlıktan dolayı görememe şikayetleri ile doktora başvururlar. Operasyon lokal anestezi ile gerçekleşir. Bir ve üç saat arasında iyileşme süresi vardır ve operasyon sonrasında hasta on ya da yirmi yaş daha genç bir görünüme sahip olur. Bu sarkma ve torba durumu genetik faktörlerden dolayı da kaynaklanabildiği için operasyon için en genç yaş yirmidir. Eğer bu problem çocuklarda doğuştan görülüyorsa en geç altı yaşına kadar operasyon geçirip tedavi olmalıdır. Tüm operasyonlardan sonraki süreçte ilk üç gün kesinlikle göz yorucu eylem ve hareketlerde bulunulmamalıdır.

 

 Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar;

 

a)Ameliyattan 5 gün sonda duş ve banyo yapılması mümkündür.

b)Ancak 6. gün araç kullanılması ve trafiğe çıkılması uygundur.

c)En az bir hafta enfeksiyon kapmamak için kesinlikle makyaj yapılmamalı yabancı cisim teması olmamalıdır.

  1. d) Hastanın lens kullanması durumunda ameliyattan sonra bir hafta ara verilmeli sonrasında da titizlikle kullanılmalıdır.
  2. e) UV ışınlarına direk maruz kalınmaması için güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir