Uyku Apnesi Nedenleri Nelerdir?

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedenleri Nelerdir?

Tıkayıcı tipte olan uyku apnesi boğazdaki kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesi sonucunda meydana gelir. Boğazda ki bu kaslar yumuşak damağa, küçük dile, yutağa ve dile aittir. Kaslar gevşediğinde nefes alma sırasında hava yolunda daralma olur ve bir süre için solunumun durduğu görülür. Solunumun durması sonucunda kandaki oksijen miktarı azalır. Beyin kandaki bu oksijen miktarında ki azalmayı algılar ve uyku derinliğini azaltarak hava yolunun tekrar açılmasını sağlamak için çaba gösterir. Uyku derinliğinin azalması sonucunda bazı insanlarda bir iki kısa derin nefes alma olur. Bazı kişilerde ise şiddetli horlama ve yutkunma sesleri olur ve bu süreçlerin ardından solunum tekrar başlar. Bu durum bütün gece baş gösterebilmekle beraber saatte 20 ila 30 kere tekrarlayabildiği görülür.

uyku apnesi
Uyku apnesi olan insanlar genel itibari ile uykularının bölündüğünün farkında değildir ve iyi uyuduklarını sanarlar.

Uyku apnesi bu derecede olduğunda derin uykuya geçmek hiç mümkün olmaz. Kişi bütün bir gece uykusunu solunum çabası içinde geçirir ve bu nedenle gündüz uyuma ihtiyacı duyar. Uyku apnesi olan insanlar genel itibari ile uykularının bölündüğünün farkında değildir ve iyi uyuduklarını sanarlar.

Bir diğer uyku apnesi çeşidi ise merkezi tipte uyku apnesidir. Merkezi tipte olan uyku apnesi çok daha nadir görülmektedir. Oluşmasının sebebi ise beynin solunumu kontrol eden kaslara doğru sinyaller göndermemesidir. Merkezi tipte uyku apnesi mevcut olan hastalar uyanma dönemlerini tıkayıcı tipte apnesi olan kişilere göre daha fazla hatırlamaları mümkündür.
Uyku apnesinin bir diğer sebebi ise yapısal olarak solunum yollarının küçük olmasıdır. Yaşlılarda ise destek dokuları gevşer. Bu nedenle uykuda solunum yolları daha da daralır. Solunum yolunun çevresindeki dokularda yağ birikimi sonucunda darlık oluşur. Bununla beraber nefes alırken burunda bir direnç meydana geliyorsa nefes borusunda ters bir basınç oluşması bu hastalığa bir diğer neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

12 yorum

  1. uyku apneası gerçekten çok kötü bir durum bir kere başıma gelmişti inanın nefes almakta zorlandım mutlaka kontroller yaptırmalıyız. çünkü bu durum anlık bir durum ansızın uyku esnasında nefessiz kalabiliriz

  2. Uyku apnesi bir ara kardeşimde de vardı. Gerçekten tedavi edilmesi ve ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık asla ihmal etmeyin.

  3. Uyku apnesine dikkat etmemiz gerekir bazı durumlara ciddi sağlık sorunu olabilir. Ama bazı durumlarda normal seyreder ama genede bir hekime gitmek gerekir.

  4. uykuya dalma sırasında meydana geliyor genelde bu yüzden dikkatli olmada fayda var. Doktora görünmek gerekli tehlikeli olabilir.

  5. Horlayan biri gordugumde cok rahat bir uykuda oldugunu dusunurdum. Horlamanin bu kadar ciddi bir sey oldugunu ve uyku apnesi ile iliskili oldugunu hic dusunmemistim. Daha dikkatli olmak gerekli demekki.

  6. Uyku apnesi gercekten onem verilmesi gereken bir hastalikmis. Yazinizi okuyunca daha iyi anladim. Verdiginiz bilgiler gercekten cok onemli, guzel bir paylasim olmus emeginize saglik.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir