Tüberküloz Hastalığı Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tüberküloz Hastalığı Nedir?

Tüberküloz Hastalığı Nedir?

 

 

Tıp dilinde Tüberküloz olarak bilinse de halk arasında daha çok verem ismi ile bilinmektedir. Araştırmalara göre dünyada en çok ölüme sebep olan ve belirtileri ortaya çıksa da hatta bazen insandan insana değişiklik göstererek doktorlar tarafından kolayca teşhis edilememektedir ve bu hastalık kendini belli etmeden hızlıca ilerlemektedir.

 

Halk arasında “İnce Hastalık” olarak ta bilinen tüberküloz daha çok insanlar arasında solunum yoluyla bulaşarak ve kişinin vücudundaki güçlü bağışıklığı hızlıca çökerterek ortaya çıkmaktadır. İnsanlar aslında bilinen çok büyük yanlışlıklar vardır. Tüberküloz hastalığı, kişinin kullandığı havlu, bıçak, kişisel malzemeler ve yiyeceklerle bulaşmamaktadır. Sadece kişi hapşurduğunda, konuşurken ya da öksürdüğünde ortaya çıkan damlacıklarla yayılır. Bunun sonucunda karşıdaki kişi bu enfeksiyonu alır ve tüm vücuduna yayılır.

akciğer

Bir diğer problem ise tüberküloz ya da verem olarak bilinen hastalığın ortaya çıkması ya da teşhis edilmesi öyle kolay olmamaktadır. Eğer kişinin vücut direnci yüksekse vücut bu hastalıkla uğraşır ve vücut bu hastalıktan korunmak için direnç oluşturur. Fakat kişinin vücut direnci yeterince bu hastalık için düşükse organlara zarar verir ve bütün vücutta yayılmaya başlar. Vücutta ki direncin azlığı doğuştan gelmemektedir. Uykusuzluk, beslenme, içki, sigara da vücut direncini azaltan başlıca faktördür. Tüberküloz hastalığının birçok belirtisi vardır.

 

Halsizlik, kilo kaybı, yüksek ateş, iştahsızlık bu belirtilerin içinde olsa da bilinen ve çok çabuk ortaya çıkan belirti ise öksürükle gelen tükürüklü kandır. Bu hastalıktan korunmak için ya da hastalığın ciddiyetini en aza indirmek için istirahat etmek, bol sıvı tüketmek, sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır. Havasız ortamlarda bu mikroplar hızlıca yayılmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir