Truffles’ın Sağlık Faydaları

Truffles ,namı diğer trüf mantarı( zengin mantarı)çok pahalı olmasına rağmen, şimdi lezzet yemek çok heyecan verici olduğu gerçeği dışında onu yemenin pek çok nedeni vardır. Bu sebeplerden biri, truffle’ları tüketmenizdir, çünkü bunlar sağlık yararları getirebilir.

trüf mantarı
Yıllar boyunca, tartışmalar genellikle mantarların ve mantarların sağlığa olan faydalarından ve besin değerlerinden taviz vermiştir. İnsanlar, truffles gibi yenilebilir mantarların hiçbir besin değeri taşımadıklarını söylüyorlar ve bunlar sadece bir dizi el zımbası çeşidine lezzet katmak için kullanılmaktadır.

Yine de, daha yeni yayınlar, trüflerin ve çeşitli mantarların Özellikle vejetaryenler, et yemeyen ve yalnızca sebze tüketen bireylerin sağlığına büyük yararlar sağlıyor.

Teknik olarak, truffles, sapları bulunmayan ve genellikle yer altında keşfedilen mantarlardır – genellikle meşe ağacının altında, Fransa, Slovenya ve Hırvatistan’ın çeşitli bölgelerinde olmak üzere Avrupa’da çoğunlukla çam, kayın ve ceviz ağaçları bulunmaktadır. Asya’da bazı çeşitleri Orta Doğu ile birlikte Çin’de bulunurken, bazı türleri Kuzey Afrika’ya özgüdür.

Şimdiye kadar, trüfler mutfak alanında, çeşitli yemeklerin ana maddesi olarak veya Aroma olarak ve farklı spesiyaliteleri süsler. Çeşitli restoranlarda istihdam edilen en sık kullanılan gurme yenilebilir truffle’lar arasında Fransız Siyah Kırmızısı, İtalyan Beyaz Kırmızısı, Çinli Truffles ve Yaz Sakızı bulunur.

Genellikle mantar ve mantar yemeyi severseniz, Bekleyebileceğiniz bazı sağlık yararları şunlardır:

1. Yüksek protein için iyi bir kaynaktır. Truffles, her porsiyon için yüzde 20 ila 30 arasında değişen yüksek protein içeriğine sahiptir. Uzmanlar, truffles, insan için iyi bir beslenme için gerekli olan tüm amino asitleri içerdiğinden, yüksek protein içerikli mükemmel kaynaklar olduklarını söylüyor. Yağları ve karbonhidratları tüketmeyen insanlar için -özellikle Batılı diyetler yaşayan insanlar için- truffles, fantastik bir protein kaynağı olduğu için idealdir.

2. Buna ek olarak karbonhidratın ılımlı bir kaynağıdır. Trüflerin ve ana mantarların ana unsuru, glikojen ve kitinden türetilen ya da fungal hücre duvarının işlevsel savunucuları olan mantar selülozundan türetilen karbonhidratlardır. Aynı şekilde, diğer sebzelere kıyasla, truffles’ın oranı daha düşük karbonhidrat oranlarına sahiptir. Bu, ayrıca, şeker hastalığından mustarip olanlar için çok iyi, çünkü truffles düşük enerji değeri taşıyor.

3. Az yağlı. Sebze olduğu için, truffles, fazla yağ tüketmesini istemeyenler için idealdir. Kurutulduğunda, çoğunlukla yağlı asitler, steroller, fosfolipidler, gliseridler ve linoleik asit gibi yağlı ve yağlı bileşikler olan sadece yaklaşık yüzde iki ila sekiz arasında yağ bulunur.

4. Kolestrol içermez. Bu, muhtemelen truffles’ın sağlığa olan en büyük yararıdır. Yıllar boyunca, kolestrolün koroner kalp rahatsızlıklarının ve diğer ilişkili hastalıkların risk yönleri olduğu düşünülmektedir. İnme veya kalp krizi eğilimindeyseniz veya bir aile öykünüz varsa herhangi bir kalp şikayetiniz varsa, toplam kolestrol düzeyinizi düşürmenize yardımcı olması için truffles gibi kolesterol içermeyen gıdaları tüketmek harika olur.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© Ferza