Trigeminal Nevralji (Delirten Hastalık) Belirtileri Nelerdir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Trigeminal Nevralji (Delirten Hastalık) Belirtileri Nelerdir?

Trigeminal Nevralji (Delirten Hastalık) Belirtileri Nelerdir?

Hastalarda yaygın görülme biçimi yüzün bir yarısında ortaya çıkan ama ne zaman olacağı öngörülemeyen; zaman zaman tekrarlayan çok şiddetli bir ağrı şeklindedir. Ağrı bazen kendi kendine meydana gelebileceği gibi bazen de yemek yeme, yüze dokunma, traş olma, diş fırçalama, konuşma gibi aktivitelerle de ortaya çıkabilir. Bu gibi sebeplere tetikleyici faktör denir. Hastaların birçoğu öncelikle diş ağrısı çektiklerini zannedip diş hekimine giderler ve trigeminal nevralji ağrısını hayatlarında çektikleri en şiddetli ağrı şeklinde nitelerler.

Bu sebepten bu hastalığa delirten hastalık denmesi oldukça yerindedir. Trigeminal nevralji ataklarının görülme sıklığı değişkendir. Bazen aylar boyunca sürekli ızdırap verirken bazen de aylarca hatta yıllarca tamamen yok olabilmekte; iyileştiği sanılabilmektedir.

Trigeminal nevralji tipik ve atipik şeklinde iki türde görülebilir. Tipik vakalar yüzde ani elektrik çarpması şeklinde görülür. Kaybolmayan, sürekli ve şimşek çakması şeklinde hissedilen ağrıların eşlik ettiği vaka ise atipik trigeminal nevralji adıyla anılır. Atipik trigeminal nevralji sürekli ve şiddetli ağrıların yanısıra yüzde yanma hissi ile de kendini gösterir. Bu tip ağrılar gün geçtikçe daha da kötüleşir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir