Tansiyon Neden Yükselir?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Tansiyon Neden Yükselir?

Tansiyon Neden Yükselir?

Yüksek Tansiyonun Nedenleri Nelerdir?

Tansiyonun yükselmesi tıbbi diliyle hipertansiyon oldukça yaygın bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Bu hastalıkta damar çeperinde ilerleyen kanın çeşitli nedenlerle damar çeperinde basıncının artması sonucu kalbe giden kan yükünün artmasıyla karakterizdir. Kalp atım sayısı artar, kişi kendisini huzursuz hisseder ve sistolik yani büyük tansiyon 140 mmHg den, diyastolik yani küçük tansiyon da 90 mmHg den yüksek çıkar.

yüksek tansiyon
Tansiyonun yükselmesi tıbbi diliyle hipertansiyon oldukça yaygın bir hastalık olarak karşımıza çıkar.

 

Kanın damar çeperine olan basısının artmasının nedenleri genellikle ikinci hastalıklar olarak karşımıza çıkar. Böbrek fonksiyonları bozulan bir insanın renin anjiyotensin sistemi denilen ve kan basıncını ayarlayan sistemlerinin bozulması kan basıncını arttıracaktır. Renin anjiyotensin sisteminin amacı basit bir dille anlatmak gerekirse böbrekte sodyum ve suyun geri emilimini sağlamasıdır. Bu durumda eğer vücudun sıvı volümü artarsa bu sistemin dengesi bozulacağından dolayı kan basıncının yükselmesi muhtemeldir. gerçekleşe tüm bu problemler yüksek tansiyondan dolayı oluşur.

Vücudumuza aldığımız su ve tuzu dengeli bir şekilde almamızda fayda vardır. Tuzun içinde bulunan sodyum miktarı fazla olursa renin anjiyotensin sistemi çok fazla çalışır ve bu da kan basıncını arttırır. Ayrıca sodyum gibi mineral tuzlarının kanda fazla miktarlarda bulunması kanın osmotik basıncını arttıracağı için damar yüzeyine yapılan basınç daha fazla olacak ve hipertansiyon belirtisi görülecektir.

Ciddi kalp rahatsızlıkları, anemi gibi kan hastalıkları, kalbin çalışma yükünü arttıran hastalıklar da hipertansiyona neden olur. Eğer belli aralıkta ölçülen tansiyon değerleri sürekli yüksek çıkıyorsa mutlaka doktora danışılmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

13 yorum

 1. Tansiyona çok dikkat etmek gerekir. Eski zamanlarda insanlar tansiyone dikkat etmediklerinden çok sıkıntı çekmişlerdir.

 2. Buradan gençlere sesleniyorum. Yaşlı anne babanız varsa tansiyon bakmayı öğrenin. Dijitaller yanlış ölçüyor. Aileniz için sorumluluk alın.

 3. tansiyon hastası olan biri sürekli risk altında mıdır? Yani öyle koşması yüksek tempoda spor ve aktivite yapması hastalığı tetikler mi? bu konuda herkes bir şey söylüyor kimi zararlı kimi yararlı diyor bende emin olamadım

 4. eski insanlar aniden ölürmüş ama nedeni tam olarak bilinmez miş. yani genel olarak tansiyon olabilir. O zamanlar bu kadar detaylı ilaçlar yoktu.

 5. Yüksek tansiyon gerçekten çok tehlikeli ve resmen hayattan kopartabilecek bir sağlık sorunu mutlaka dikkat edilmesi gerekyr.

 6. Genelde yüksek tansiyon şikayetiyle doktora gidildiğinde tabii ki önce tansiyon normal seviyeye indirilir daha sonra doktor kardiyolojiden hastaya randevu aldırır. Kalp hastalığını tespit etmek için.

 7. artık halısaha maçı yaparken bile kalp krizi geçiren gencecik insanlar var. tansiyon ve kalp sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz.

 8. Tansiyon hastaligini diger hastaliklar gibi cok net belirtilerle anlayamayabiliyoruz malesef. Aniden degisiklik gosterebiliyor. Ozellikle hipertansiyon felce hatta beyin kanamalarina bile neden olabilir diye biliyorum.

 9. Tansiyon yukselmesinde fizyolojik etmenlerin yaninda psikolojik kokenli problemler de neden olabilir. Eger teshis edilmis fizyolojik bir rahatsizlik yok ise asabiyet veya asiri stres gibi psikolojik nedenler de tansiyon yuksekligi meydana getirir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir