Tansiyon Belirtileri Nelerdir ? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tansiyon Belirtileri Nelerdir ?

Tansiyon Belirtileri Nelerdir ?

Tansiyon Belirtileri Nelerdir ? Tansiyon atardamar içindeki kan basıncı olarak tanımlanır. Bir insanda dünya literatürüne göre ideal tansiyon 120’ ye 80 olarak belirlenmiştir. Bu ölçümlerin yüksek olması durumunda yani kan basıncının yüksek olmasına ise hipertansiyon adı verilmektedir. Acele bir şekilde yokuş çıkmak, koşmak, korku ve heyecanlı iken yapılan tansiyon ölçümünde ise kan basıncı yüksek çıkmaktadır buna da yalancı tansiyon denir. Bir de gebelikte aniden yükselen kan basıncına bağlı olarak hiper tansiyon ortaya çıkmaktadır ki bu anne ve bebek için oldukça tehlikeli bir durumdur.

tansiyon hastalığı
Tansiyon atardamar içindeki kan basıncı olarak tanımlanır

Kan basıncının yüksek olması ve düşük olması çeşitli etkenlerle ortaya çıkabilir ve bu durum çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Yüksek tansiyon 180/110 mm/hg gibi çok yüksek düzeye ulaşmadığı sürece fark edilmesi oldukça zordur. Yüksek tansiyonun en sık rastlanan belirtileri baş dönmesi, baş ağrısı, nefes darlığı, bulantı ve kusma, göğüs ağrısı, görmede bulanıklık, burun kanamaları, düzensiz kalp atışları, kulak çınlamasıdır. Yüksek tansiyonun en çok etkilediği organlar ise kalp, böbrekler, beyin, büyük atardamarlardır. Tansiyon yüksekliği kalbin yükünü artırır ve atardamarlarda çok önemli zararlara neden olabilir.

Düşük tansiyon atardamar kan basıncının normalin altına düşmesidir. Daha önce yüksek olan tansiyonun normal seviyelere inmesi de düşük tansiyon belirtilerinin yaşanmasına neden olur. Büyük tansiyonun düşük olduğu durumlarda idrarda azalma, böbrek kan akımı miktarında belirgin bir düşüşün yaşanmasına tümden durmasına neden olabilir ki bu durumun sürmesi ölümle sonuçlanan vakaların yaşanmasına neden olabilir. Düşük tansiyon belirtileri olarak baş dönmesi, göz kararması, bilinç kaybını sayabiliriz. Düşük tansiyonun aniden gerçekleşmesi durumunda yüzde solgunluk ve aşırı terleme görülmektedir. Bu durumda hasta yere yatırılarak ayakları 45 derece açıyla yukarı kaldırılmalıdır.

Yüksek tansiyonu düşürmek için limon suyu suyla karıştırılarak içilebilir, tuzsuz yoğurt ve ayran tüketilebilir, nar suyu ve greyfurtta tansiyonu düşürmek için kullanılabilir. Düşük tansiyonu yükseltmek içinse tuzlu yiyecekler tüketilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

15 yorum

  1. tansiyon hastaları için kaliteli yaşamak noktasında sporun çok önemli bir yeri bulunmakta olup sağlıklı beslenme şarttır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir