Siyatik Ağrısı Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Siyatik Ağrısı Nedir?

Siyatik Ağrısı Nedir?

 

 

Vücuttaki en büyük sinir olan siyatik siniri ile alakalı ağrılı hastalığa siyatik denir. Diğer adı ise sinir romatizmasıdır. Siyatik hastalığı bel kemiğinin alt taraflarından başlayarak bacakların arka yüzlerine kadar olan siyatik sinirlerinin bulunduğu bölgede ağrılara neden olur. Genelde yavaş başlayan Siyatik Ağrı zaman geçtikçe artar. Siyatiğin başlangıç sebebi ise omurgada meydana gelen sorunlardır. Omurgadaki diskin yerinden çıkması, diz kapağında iltihap oluşturması ve kıkırdak dokunun zarar görmesi siyatiğe yol açar.

 

 Genellikle vücudun tek bir tarafında görülür

 

Genellikle vücudun tek bir tarafında görülen siyatik çoğunlukla 20 ile 50 yaş arasındaki spor yapmayan veya ağır iş yapan kişilerde görülmektedir.

 

Siyatiğin nedenleri; bel fıtıkları, omurga tümörleri, omurga enfeksiyonları, doğumdan gelen bazı rahatsızlıklar, gut ve bazı iç organ tümörleridir. Öte yandan siyatik hastalığının nedenleri arasında obezite, uzun süre oturmak ve diyabet de yer alır. Ayrıca yaş ve mesleki durumlar da siyatiğin oluşumunda etkilidir.

 

Siyatiğin belirtileri; bacakta güçsüzlük ve kalçadan topuğa kadar hissedilen ağrılardır. Ayaklarda ve parmaklarda karıncalanma ve iğne batması hissi ve idrar kaçırma durumu da siyatiğin belirtileri arasındadır.

 Siyatik ağrısını önlemek için doğru oturuş pozisyonu korunmalıdır

 

Siyatikten korunma yöntemleri; düzenli egzersiz, iyi vücut mekaniği kullanmak ve doğru oturuş pozisyonunu korumaktır.

 

Siyatiğin tedavisi nedenine göre belirlenmektedir. Siyatik, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır ve tedavisi için akupunktur, fizik tedavi, kas gevşeticileri, düzenli egzersiz ve B1-B2 vitamin enjeksiyonu yöntemleri kullanılmaktadır.

 

Siyatik tedavisinin ilk dönemlerinde yatak istirahati ve ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Daha sonra ise kaplıca kürleri, masaj ve fizik tedaviler ve sıcak banyolar tercih edilmektedir. Tedavilerin doğru bir şekilde uygulanması sonucunda siyatik hastaları 6 hafta içinde kendilerini daha iyi hissedebilmektedir. Ayrıca hastaların çok azında ameliyat gerekebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir