Sinsi Hastalık: Depresyon | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sinsi Hastalık: Depresyon

Sinsi Hastalık: Depresyon

Çağımız hastalıklarından olan depresyon gün geçtikçe artmaktadır. Hemen hemen her insanda belli dönemlerde ortaya çıkmakta olup ciddi vakalara dönüşebilmektedir. Bir nevi yaşama sevincini kaybetmek olan bu hastalık psikolojik çöküntüye sebep olmaktadır. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanmakta olup ergenlik yaşlarından itibaren ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Neden Olur?

Beyinde meydana gelen bazı kimyasal denge bozuklukları bu hastalığa sebep olmaktadır. Kimyasal dengenin bozulması bazen kendiliğinden oluşup bazen de insanı derinden etkileyen ve izler bırakan olaylar, kötü yaşam şartları gibi sebeplerden dolayı olabilmektedir. Hastalık kalıtsal özellik taşımaktadır. Ailesinde depresyon hastalığı bulunan kişilerin depresyona girme oranları, ailesinde olmayanlara göre oldukça fazladır. Bunun dışında tiroid bezinde oluşan yavaşlamaların da depresyona sebep olduğu tespit edilmiştir.

Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığa yakalanan kişilerde 15 günden uzun süren duygusal değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimler hastalığın belirtileridir.
Belirtiler ise:
*Negatif bir havada olmak
*Sürekli hayatın gereksiz olduğu, ölüm, üzücü olaylar, intihar gibi olumsuz şeyler hakkında düşünmek
*Çok iştahlı olmak ya da tam tersi iştah kaybı
*Uykuda sıkıntı çekme veya sürekli uyku halinde olma
*İşe yaramaz ve gereksiz olduğunu düşünme
*Mutsuzluk ve sürekli ağlama isteği
*Sürekli yorgun olma *Hiçbir şeyden zevk alamama
*Yaşam sevincini kaybetme Olarak sıralanmaktadır. Eğer ki belirtiler uzun süre değişmiyorsa tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmeyen depresyonlar kronik hale gelirse intihara teşebbüs ortaya çıkmaktadır. Konuşma terapisiyle veya ilaç tedavisi ile depresyondan kurtulmak mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir