Sigaranın Zararları Nelerdir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigaranın Zararları Nelerdir?

         Sigara ve sigara türevi tütün maddeleri kişide bağımlılık yapan ve sağlık açısından oldukça zararlı olan ve serbestçe satışı yapıldığından insan ve toplum sağlığını derinden etkileyen en önemli faktörlerdendir. Aynı zamanda ekonomik açıdan da tüketen kişiye zararlı olduğu açıkça ortadadır.

Sigara içerisinde bulunan arsenik, benzen, katmiyum, tolüen ve amonyak gibi bir takım kanserojen maddeler nedeniyle, kullanıldığında bu maddeler akciğerlerimiz ve solunum yollarımızda birikerek katran tabakası oluşturmaktadır.

Sigaranın bağımlılık yapan bir madde olduğuna değinmiştik. Bu bağımlılık fiziksel ve psikolojik bağımlılık olarak ikiye ayrılır. Psikolojik bağımlılık; kendine güvensiz, korkularından ve sorunlarından kaçan insanların sigara tüketmeyi bir kaçış yolu olarak görmesi olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte sorunları karşısında sigara bağımlılığı oluşan kişilerde diğer bağımlılık yapan maddelere karşı da bağımlılık oluşabilme ihtimali daha yüksektir. Örneğin sigara kullanan biri alkol kullanmaya da daha yatkın olabilir. Bu nedenle sigara bir şekilde psikolojik olarak kendine bağlanan bireyleri esir alabilmektedir. Bunun yanında fiziki bağımlılıkta ise kişi sigara tüketme ihtiyacını asla unutmaz ve sürekli bu tüketime ihtiyaç duyar. Eğer sigara içmezse kişide baş ağrısı gibi fiziki şikayetler ortaya çıkar.

Sigara her anlamda hayatımızda ve vücudumuzda olumsuzluklara yol açar ve zarar verir. Ciltte erken yaşlanma belirtileri, ağız kokusu, diş eti hastalıkları, ağızda tat alma azalması, nefes borusu, gırtlak ve akciğerlerimizde katranlaşma ve zamanla kanserleşme, damar tıkanıklığı, felç vb. gibi birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca sigara, tüketeni etkilediği oranda pasif içici olarak adlandırılan ve sigara dumanına maruz kalan kişilerde aynı oranda hastalıklara neden olmaktadır. Ayrıca  gebelikte sigara, hem anne adayını hem de bebeği ciddi oranda etkiler. Gebelikte sigara içen bazı kadınların bebeklerinin eksik kilolu doğdukları gibi bu şekilde dünyaya gelen çocuklarda astım, alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, zatürre riskleri artmaktadır. Yine bu döneminde sigara içen kadınların düşük yapma veya ölü doğum yapma riskleri sigara içmeyen annelere göre %50 daha fazladır. Yapılan araştırmalarda gebelikte sigara içen anne adaylarının bebeklerinde ani ölüm riski, içmeyen annelerin bebeklerine göre daha fazla olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür. Bu nedenle gebelikten en az 4 ay önce sigara bırakılması riskleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Kendiniz ve bebeğinizin geleceği için sağlık bakanlığının desteğiyle sigarayı bırakabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir