!-- Start Alexa Certify Javascript --> Sgk Nedir? Ne işe Yarar ? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sgk Nedir? Ne işe Yarar ?

Sgk Nedir? Ne işe Yarar ?

Sgk terimi sosyal güvenlik kurumu ifadesinin kısaltması olarak bilinir. Günlük hayatta uzun isminden ziyade herkesin bildiği kısaltma olarak sgk kullanılır. Bu sistemin belirli kuruluş amaçları vardır. İşsizlik sigortasında olduğu gibi bu kurumda kişilerin birer sigortası niteliğindedir. Sosyal güvenlik kurumu hayat koşulları içerisinde karşılaşılabilecek olan risklere karşı kişilerin gelirlerini ve kayıplarını kontrol eder. Gerekli ihtiyaçları düzenler. Oluşabilecek kazalarda ve hastalıklarda bu kurum sayesinde hastanelerden faydalanılabilir, ayrıca emekli maaşı hak ettiyseniz alabilirsiniz. Bunların yanında çıkan ekstra masraflarda sgk sayesinde oluşacak gelir kaybının belli yüzdesi geri ödenmektedir.

Sosyal güvenlik kişilerin gelirlerine bakmadan toplum için huzur ve refahın oluşmasını hedef alır. Bu açıdan anayasımıza göre herkesin sosyal güvenlik hakkı vardır.

1kasım 2014 tarihi ile birlikte hayatımızı kolaylaştıran yeni bir proje daha hizmete girdi. Bu proje sayesinde sahip olduğumuz Sgk hizmet dökümü ve sorgulamaları yapmak kolaylaştı. Artık Sgk hizmet sorgulama ile bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için kurumlara kadar gitmenize gerek kalmadı. Bu kolaylığı bizlere sunan uygulama ise e-devlet sistemidir. E-devlet kapısı ile size verilen özel şifre vasıtasıyla tüm bilgilerinizi görebilirsiniz. Ayrıca bu çatı sistem ile birçok özellik bir arada bizlere sunulmuştur. Eskiden TC. Kimlik numaranız vasıtasıyla kurumlarda sıra bekleyerek birçok zahmete katlanarak yapabildiğiniz sorgulamaları şimdilerde ne zaman isterseniz yapabileceksiniz.

Sosyal güvencesi olsun ya da olmasın birçok kişinin kafasını kurcalayan konulardan bir tanesi de geçim sıkıntısıdır. Günümüz şartları içerisinde alt gelirli grubun neredeyse tamamına yakına yeni bir iş yapma arayışında. İkinci bir iş olarak kendilerine iş arayan bu kesim için yapılabilecek en makul işlerden bir tanesi ev ortamında yapılabilecek işler. Özellikle ev hanımları, öğrenciler ve boş zamanı olan herkes için evde ek iş yapmak tercih edilebilir en kolay yöntemlerin başında gelmektedir. Ancak bu işleri gerçekleştirebilmek için bazen belirli alanlarda bilgi sahibi olmak, bazen de el becerisine gereksinim duyulmaktadır. Durum böyle olsa da evde ek iş yapmak gelir yetersizliği çekenler için favori bir arayış olmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir