Şeker Hastalığı Nedir ve Türleri nelerdir?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Şeker Hastalığı Nedir ve Türleri nelerdir?

Şeker Hastalığı Nedir ve Türleri nelerdir?

Şeker Hastalığı yani diyabet, insan vücudunun besinlerde bulunan enerjiyi kullanma kabiliyetini etkileyen, kronik bir hal alan ve yaşam boyu süren bir durumu ifade eder. Diyabet (şeker hastalığı) ‘nın 3 ana tipi vardır. Bunlar tip1 diyabet, tip 2 diyabet ve gestasyonel(hamilelik) diyabettir.

şeker hastalığı
Şeker hastalığı olan kişiler insüline ihtiyaç duyarlar.

Tüm şeker hastalıklarının aslında ortak birer noktası bulunur. Sağlıklı bir bireyde vücut şekerleri ve karbonhidratları glikoz denilen özel bir şekere dönüştürmektedir. Vücutta bulunan glikoz, hücrelere yakıt temini görevini üstlenmiştir. Fakat hücrelerimiz glikozu alıp enerji olarak kullanabilmesi için bir takım hormonlara ihtiyaç duyarlar. Bu hormon insülin dir. Diyabet olan kişilerde kişinin vücudu ya yeterince insülin üretemez ya da üretilen insülini kullanamaz. Üçüncü bir olasılıkta her ikisini de gerçekleştirememesidir. Böyle bir durumda hücreler glikozu alamaz ve kanda birikim olur. Kan şekeri seviyesi zamanla yükselir. Bu olay böbreklere, kalbe, gözlere veya sinir sisteminde bulunan damarlara zarar verebilir. Tedavi edilmeyen diyabet hastalığı kalp damar hastalığı, böbrek hastalığı, körlük ve sinir hasarı gibi hastalıklara yol açabilir.

Tip 1 Diyabet

Tip 1 diyabet insüline bağımlı diyabet olarakta bilinir. Bu hastalık çocukluk döneminde başladığından dolayı çocuklukta başlayan şeker hastalığı olarak adlandırıldığı olmuştur. Hastalıkta bireyin pankreası kendi antikorlarınca saldırıya uğramaktadır. Hasar gören pankreas insülin yapamaz hale gelir. Tip 1 diyabet genetik bir yatkınlığa bağlı olarak gelişebilir.

şeker hastalığı
Tip 1 diyabetin tedavisi cildin altında bulunan yağlı dokuya insülin enjekte edilerek gerçekleştirilir.

Bununla birlikte insülin üretmekle görevli pankreastaki hatalı beta hücrelerinin bir neticesi sonucu da oluşabilir. Tip 1 diyabet hastalarının çoğunda tedavi edilmediğinde küçük kan damarlarında, sinirlerinde, böbreklerinde, hasarlar oluşur. Hastalığın sebep olduğu en ciddi durumlar ise kalp hastalığı ya da kişinin inmeye maruz kalmasıdır.

Tip 1 diyabetin tedavisi cildin altında bulunan yağlı dokuya insülin enjekte edilerek gerçekleştirilir. İnsülini enjekte etme yöntemleri ise aşağıda saydığımız gibidir.

 • Şırıngalar
 • Ön kısımda doldurulmuş kartuşları bulunan ve ince bir iğneye sahip olan insülin kalemleri
 • Yüksek basınçlı bir hava kullanan ve bu sayede cildin üzerinden insülin yapabilen sprey
 • Karın derisinin altından kataterden dağılabilen insülin pompaları

A1C kan testi periyodik olarak uygulanırsa kanınızdaki glikoz seviyesini 3 aylık zaman dilimi içerisinde tahmin eder. Böylece glikoz seviyeniz hakkında genel bir bilgi sahibi olursunuz. Test glikozdan dolayı oluşabilecek komplikasyon riskini azaltmış olur.  Tip 1 diyabet hastalığına sahip olan kişilerin yaşam koşullarında bir takım değişikliklere gitmesi gerekmektedir. Bu değişiklikler;

 • Yemek yemeği planlı bir şekilde yapmak
 • Günlük olarak egzersizler yapmak
 • Sık sık kan şekeri seviyesini test etmek
 • İhtiyacı olan insülin ve ilaçları düzenli olarak kullanmak

Tip 1 şeker hastalığı olan kişiler glikozlarını düzenli olarak takip ettikleri, yaşam tarzlarında gerekli değişiklikleri yaptıkları ve tedaviye bağlı kaldıkları sürece aktif yaşamlarına devam edebilirler.

Tip 2 diyabet

Şeker hastaları içerisinde en yaygın şekilde görülen ve yetişkinlerdeki vakaların yaklaşık olarak %95 ini oluşturan diyabet türü Tip 2 diyabettir.  Bu hastalık eskiden yetişkinlik döneminde görülmekteydi. Ancak artan obez ve aşırı kilolu çocuklar nedeniyle günümüzde gençler arasında da tip 2 diyabet görülmektedir. Bu diyabet türü insüline bağımlı olmayan tür olarakta adlandırılır.

Tip 2 diyabet türü tip 1 diyabet türüne göre daha hafif şeker tiplidir. Ancak hastalığı küçümsememek gerekir çünkü bu hastalıkta böbreklerde, küçük kan damarlarında, sinirlerde ve gözü besleyen damarlarda çok önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Hastalık ayrıca kalp hastalığını ve inme riskini artırmaktadır. Tip 2 diyabet türünde pankreas bazı insülinleri üretir. Ancak üretilen insülin miktarı vücut için yeterli miktarda değildir veya vücut buna direnç gösterir. İnsüline karşı gösterilen direnç öncelikli olarak karaciğer, yağ veya kas hücrelerinde oluşur.

Vücut ağırlığının olması gerekenden yaklaşık olarak %20 si kadar ağırlıkta olan obez bireyler tip 2 diyabet hastalığına ve bu hastalığın getireceği problemlere karşı korunmasızdırlar. Obez bireylerde insülin direnci görülebilir. İnsülin direnci gösteren kişilerde pankreas insülin üretebilmek için daha fazla çalışmak zorunda kalır. Ancak bu durumda bile şeker seviyesini normal tutabilecek kadar insülin bulunamayabilir.

Diyabetin Tedavisi Nedir?

şeker hastalığı
Tip 2 diyabet türünde kilo kontrolü, sağlıklı beslenme ve egzersiz ile kaliteli bir yaşam sürdürülebilir.

Şeker hastalığı için yapılacak net bir tedavi yoktur. Ancak atılacak adımlarla hastalık kontrol altında tutulabilir. Tip 2 diyabet türünde kilo kontrolü, sağlıklı beslenme ve egzersiz ile kaliteli bir yaşam sürdürülebilir.  Ancak bu diyabet türü maalesef ilerleme eğilimi gösteren bir hastalıktır. Bu sebeple sık sık diyabet ilaçlarına ihtiyaç duyulur.

A1C testi ile kan şekeri kontrol altında tutulabilir böylece organlarda hasar oluşmaması için gerekiyorsa diyet, egzersiz ve ilaçlar verilebilir. Ayrıca verilen diyet egzersiz ve ilaçların başarı oranı bu test ile ölçülebilir. A1C testi genel olarak yılda bir kaç kez uygulanabilir.

Gestasyonel ( gebelik) diyabeti

Hamileliğin tetiklemesi sonucu oluşan şeker hastalığına gebelik diyabeti yani gestasyonel diyabet denir. Genel olarak hamileliğin orta ve ileri durumlarında fark edilir. Annede bulunan yüksek kan şekeri oranının bebeğe plasenta vasıtasıyla geçmesinden dolayı, bebeğin etkilenmemesi adına ve gelişimini kontrol atında tutmak için hamilelik diyabeti kontrol edilmesi gereken bir hastalıktır.

Dünyada ulusal sağlık enstitülerine göre bildirilen gebelik diyabeti oranı tüm hamilelere göre %2 ile %10 aralığındadır. Bu diyabet genel olarak hamilelik sonlandıktan sonra kendiliğinden geçmektedir. Şu da bilinmelidir ki gebelik diyabetine sahip bayanların ilerleyen zamanlarda tip2 diyabete yakalanma riski vardır. Gestasyonel diyabet geçiren kadınların yaklaşık olarak % 10 u ilerleyen zamanlarda tip2 eker hastalığı geçirmişlerdir. Bu şeker hastalığında anne karnında doğmamış bebeye olabilecek riskler anneden çok daha fazladır. Bu risklerden bazıları, doğum öncesinde aşırı kilo alımı, doğum sırasında solunum sorunları, ilerleyen yıllarda obezite riski ve diyabet riskidir.

Gestasyonel ( gebelik) diyabeti tedavisi

Hastalığın tedavisi sağlık ekibi ile yakın çalışmayı gerektirir. Bununla bilikte;

 • Aşırı yağlı besinlerden uzak durmak, dikkatli bir yemek planlaması yapmak
 • Günlük olarak egzersizler yapmak
 • Hamilelik sırasında kilo alımını kontrol etmek

Diyabetin Diğer Biçimleri

Birtakım ender görülen diyabet türleri olağan dışı durumlardan dolayı kaynaklanabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, pankreasta oluşan bir hastalık, geçirilen bazı ameliyatlar, alınan birtakım ilaçlar ya da enfeksiyonlar şeker hastalığına sebep olabilir. Ancak bu oran diğer şeker hastalığı türlerine göre oldukça azdır. Bu şekilde bir diyabete yakalanma oranı diğer türlere göre yaklaşık % 1 ile % 5 aralığındadır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

14 yorum

 1. Bu kadar detaylii anlattiginiz icin teşekkür ederim. Anne bebek sagligi ile alakalı yazılarınızı da yakından takip ediyorum

  • biz tesekkur ederiz. günlük olarak yazılarımız eklenmektedir. sitemizi takipte kalınız efendim. saygılar

 2. şeker hastalığı çok basit gibi görünsede aslında çok berbat birşeydir çok riski var allah kimseye göstermesin

 3. diyabet olarak da bilinir. Şeker hastalığı çok kişi de mevcut bazıları ama bilmiyor ona da gizli şeker diyorlar galiba.

 4. Ailemde yaşı ilerlemiş hemen hemen herkeste diyabet var. Muhtemelen benim de geleceğim bu yönde. En azından verdiğiniz bilgilerle şimdiden önlemimi almaya çalışıcam. Teşekkürler.

 5. Maalesef bu hastalığı kökten düzeltebilecek bir tedavi yok. Umarım tıp daha da gelişir ve yeni tedavi yöntemleri bulur. Ülkemizde de çok fazla şeker hastası var.

 6. şeker hastalığı gerçekten riskli bir hastalık babam şeker hastası anlık reaksiyon gösterebiliyor. bu nedenle sürekli kendini özel bir cihaz ile kan şekerini ölçüyor. Dikkatli olmanızı ve sürekli kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

 7. benim babam şeker hastası ama hala daha tatlı yemeye devam ediyor. bir yerde okumuştum şeker hastalığının tatlı ile alakası yok diye sizce doğru bir bilgi mi?

 8. Diyabet,halk arasindaki tabirle seker hastaligi… cok onemli ve hatta olumcul sonuclar dogurabilecek bir hastaliktir. Saglikli ve dengeli beslenmek,en azindan yilda bir kere olsun hormonal dengeyi takip ettirmek onemli.

 9. Bende de bir şeker hastalığı var. Ancak tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Bazen canım şeker istiyor. Başım dönüyor. Ellerim titriyor. Ne olduğnu bilmiyorum

 10. Malesefki halen tam tedavisi bulunmus degil. Ne zaman bulunacagida mechul. Seker hastaligi hayat kalitesini cok dusuren bir rahatsizlik. Herzaman her ortamds igne olamiyorsunuz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir