Sedef hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Sedef hastalığı nedir?

Sedef hastalığı nedir?

Sedef hastalığı nerelerde görülür?

Sedef bir cilt hastalığıdır. Deride koyu renkli ve yama şeklinde bir görüntü oluşturur. Hastalık cildin birçok yerinde görülebilir. Ancak en çok kafa derisinde, dirseklerde, dizlerde ve sırtın alt kesiminde rastlanılır. Sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Hastalığa yakalanmış birine dokunarak kendinize bulaştıramazsınız. Hastalık çocuklara nazaran yetişkinlerde daha çok görülmektedir. Belirtilerin ilerlemesiyle birlikte vücudun büyük bölümünde görülebilir. Döküntüler görülür ve bu döküntüler kaşıntılı vede rahatsız edici olabilir.

Tırnakta sedef hastalığı

tırnakta sedef hastalığ
Sedef hastalarının yarısında tırnaklarda tutulum gözlenebilmektedir.

Sedef hastalarının yarısında tırnaklarda tutulum gözlenebilmektedir. Tırnak rengi sarımsı ve kırmızıya dönük bir hal alır. Ayrıca tırnaklarda parçalanma, çukurlaşma ve yivli çizgiler oluşabilmektedir. Ailesel yönden yatkınlığı olan bireylerde tırnakta sedef daha sıktır. Ayrıca bu kişilerde erken yaşlarda tutulma görülür. Hastalıktan tırnaklar olumsuz yönde etkilenir. Özellikle daha çok kullanılan el tırnaklarında deformasyon miktarı diğerine oranla daha çok olur.

Psoriatik artrit(sedefe bağlı artrit)

Psoriatik artrit, ismini psöriazis (sedef)’ten alan ve cilt hastalığı bulunan kişilerin bir kısmında görülen eklem rahatsızlığına verilen isimdir. Rahatsızlık birçok eklemde oluşabilir ve kişiden kişiye yakınmalar değişir. Psoriatik artrit görülen eklemde hasarlar oluşur. Bu sebeple erken tanı büyük nem taşımaktadır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa sakatlıktan korunmakta o derece kolaylaşır.

Psoriatik artrit hastalığında eklemlerde şişme ve ağrı oluşur. Günlük hayatta yapılan hareketler zamanla zorlaşır. Rahatsızlığa hemen her yaşta yakalanmak mümkündür ancak çoğunlukla 30-50 yaş aralığında yaygın olarak görülür.

Sedef hastalığı neden oluşur?

Yapılan birçok araştırmaya rağmen bilim adamları sedef hastalığına neyin sebep olduğunu tam olarak anlayamamışlardır. Ancak bağışıklık sisteminde oluşan bir soruna karşı vücudun verdiği karşı savunması olarak düşünülmektedir.

sedef hastalığı
Sedef hastalarında bağışıklık sistemi yanlışlıkla sağlıklı cilt hücrelerine doğru bir enfeksiyon varmışcasına saldırır

Sedef hastalarında bağışıklık sistemi yanlışlıkla sağlıklı cilt hücrelerine doğru bir enfeksiyon varmışcasına saldırır. Buna karşılık vücut yeni cilt hücreleri üreterek bu duruma karşılık verir. Ancak üretilen yeni hücreler 4 haftalık bir zaman yerine bir kaç günde oluşturulur. Yeni hücreler cilt yüzeyinde birikir ve döküntü oluşturur.

Sedef hastalığının tetikleyicileri

 • Hastalık sahipleri zaman zaman durumlarında ani yükselişler görürler. Bu ani yükseliş ve patlamaların sebepleri;
 • Ciltte oluşan yaralanmalar ya da enfeksiyonlar
 • Stres, duygusal yaşantı
 • Kullanılan birtakım ilaçlar
 • Sigara ve alkol

Sedef hastalığı ile yaşamak

Hastalığa yakalanan kişilerin sosyal hayattan kopup kopmadıkları hastalığa yakalanmamış kişiler için merak konusu olmaktadır. Ciltte oluşan kusurların kişide benlik bozulmalarına sebep olmaması önemlidir. Bazı durumlarda hastalığa depresyon durumu eşlik edebilir. Eğer kendinizde depresyon belirtileri görüyorsanız mutlaka bir doktora başvurun. Varsa iş görüşmeleriniz ya da sosyal etkinlikleriniz bir süre erteleyin.

Sedef hastalığının teşhisi

Doktor kişide sedef hastalığı olup olmadığını cildini, kafa derisini ve tırnakları kontrol ederek teşhis etmeye çalışır. Gerekli görürse deri hücrelerinizden bir örnek alır ve kesin teşhis için incelemeye gönderir. Eklemlerinizde bir şişme veya ağrı varsa bur durumda artrit ihtimalini netleştirmek için kan testleri ve röntgenden faydalanabilir.

Sedef Hastalığının Tedavi Yolları Nelerdir?

Merhemlerle Tedavi

Sedef hastalığınız çok ilerlememiş veya orta derecelerdeyse doktorunuzun önerebileceği bir cilt kremi ile durumunuzu biraz rahatlatabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken altın kural merhemi doktor tavsiyesi ile kullanmanızdır. Kafanıza göre ya da başkasına iyi geldiği söylenen krem ya da ilaçlardan uzak durunuz. Unutmayınız ki her ilaç herkeste aynı etkiyi yapmaz. Doktor tarafından verilecek kremler ile enflamasyon, kaşıntı ve cilt hücresinde büyüme azaltılabilir.

Fototerapi

Orta derece bir sedef hastalığınız varsa fototerapi size yardımcı olabilir. Doktor muayenesi ve uygun görmesi durumunda uygulanacak ultraviyole ile tedavi sansınız bulunmaktadır.

Lazer Terapisi

Doktorlarca doğrudan deri döküntüsüne karşı lazer gönderilerek tedavi yapılabilmektedir. Lazerle tedavinin fototerapi ile karşılaştırılması yapıldığında daha az yan etkisi olduğu söylenmektedir.

İlaç Tedavileri

Doktorunuz gerekli görürse bağışıklık sisteminiz ile ilgili birtakım ilaçlar almanızı önerebilir. Kullanılan ilaçların yan etkileri olabilmektedir. Bu sebeple doktor tarafından dikkatlice kontrol sonrası bu ilaçları kullanmak gereklidir.

Biyolojik ilaçlar

Bu ilaçlar sedef hastalığını tedavi amaçlı kullanılan yöntemlerden birisidir. İlaçlar canlı hücrelerden yapılır ve bağışıklık sisteminin çalışma biçimini değiştirmeyi hedeflerler.

Stres İyileştir

Stresli bir hayat sedef hastalığını daha da kötü bir duruma sokabilir. Bu sebeple düşüncelerinizi ve psikolojinizi kontrol altında tutmak zorundasınız. Spor yapabilir ya da bundan başka rahatlamanıza yardımcı olabilecek davranışlara yönelebilirsiniz. Dilerseniz yoga yapın ya da uzun yürüyüşler planlayın.

Sosyal Destek

Bazı zamanlarda kişiler evde saklanmaya ve kendilerini dış dünyadan soyutlamaya çalışırlar. Ancak sizler bu davranıştan kaçınmalısınız. Zevk aldığınız işleri yapmaktan vazgeçmeyin. Etkinliklere katılın. Kendinizi dış dünyadan izole etmeniz stresinizi artıracak ve sizi depresyona sokacaktır. Bu sebeple arkadaşlarınız ve ailenizle bağınızı koparmayınız. her zaman dertlerinizi anlatabileceğiniz bir çevre edinmeye çalısın.

 Arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantıda kalın. Ulusal Sedef Vakfı aracılığıyla bir destek grubuna da bakmak isteyebilirsiniz. Neler yaşadığınızı anlayan insanlarla tanışacaksınız.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. Sedef hastaligi hakkinda bilmedigim ne cok sey varmis. Yaziniz bilgi edinmem icin cok yardimci oldu. Ellerinize saglik.

 2. Sedef hastaliginda bir takim bitkisel ilaclarla da tedavi saglandigini duymustum. Sadece hastaligin kendisi degil kisideki Gorunum itibariyle de psikolojik etkileri olan bir durum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir