Sağlıksız beslenmenin yol açtığı hastalıklar Nelerdir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sağlıksız beslenmenin yol açtığı hastalıklar Nelerdir?

Sağlıksız beslenmenin yol açtığı hastalıklar Nelerdir?

Sağlıklı beslenme, günümüzün en çok tartışılan konularından birisidir. Günümüzde çoğu hastalığın nedeni sağlıksız beslenmeye dayanmaktadır. Kanserojen gıdalar tüketmek, düzensiz yemek saatleri ve gıda tüketimi sağlıksız beslenme ‘nin ana öğeleridir. Bu gibi etkenler nedeniyle insanlar çok ağır ve yıpratıcı hatta ölümle sonuçlanabilen hastalıklara dahi yakalanabilmektedirler. Buna karşın insanlar sağlıklı gıdalar tüketmeye ve beslenme programlarına uymaya gayret göstermektedirler. Dilerseniz şimdi sizlerle sağlıklı beslenmeye daha kapsamlı ve detaylı bir şekilde göz atalım. Sağlıklı beslenme nedir? Vücudumuzun ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral açısından besin değeri yüksek sağlıklı gıdaların dengeli ve düzenli beslenilmesi olarak kısaca özetleyebiliriz.

Sağlıksız beslenmenin yol açtığı hastalıklar Nelerdir?

Obezite: Sağlıksız beslenme deyince aklımıza gelen hastalıkların başında gelen bu hastalık, genç yaşlı dinlememektedir. Obeziteye neden olan faktörleri ise yanlış ve aşırı sık beslenme olarak nitelendirebiliriz. Özellikle okul çağı çocuklarımızı daha çok tehdit altında bulunduran bu hastalık belirtileri ise; Vücut kitle endeksi ‘nin 30 ‘un üzerine çıkması, Aşırı terleme ve nefes alıp vermede zorluk yaşanması, Tartıldığımızda tartıda çıkan rakam her geçen gün artış gösteriyorsa, Az bir efor harcayıp kendimizi yorgun hissediyor ve sabahları baş ağrısı şikayeti yaşanıyorsa obez olma riski fazladır veyahut kişi çoktan obez olmuştur.

Diyabet: Obezite ‘ye bağlı olarak belirginlik gösteren şeker (diyabet) hastalığı, vücudumuzdaki şeker metabolizmasından sorumlu insülin hormonu ‘nun çalışmasında sorunlar oluşması ve kullanılmayan şekerin de vücutta yağlanmaya neden olması ‘dır.

Hiper Tansiyon: Ne yazık ‘ki çocuklarda baş gösteren bu hastalık sağlıksız ve düzensiz beslenme sonucu kilo alımı ‘nın artmasıyla kan basıncındaki yükseliş görülmektedir. Eğer ailede yüksek tansiyon bulunan ebeveynler var ise çocuklarınının beslenmelerine ve kilo kontrollerine dikkat etmelidirler.

Kalp Krizi: Şiddetli ve aniden gelişebileceği gibi, kalp ağrısı göğüs ağrısı şeklinde belirtilerle de önceden teşhis edilebilir. Peki ya kalp krizi neden meydana gelmektedir? Kalbin beslenmesini sağlayan damarlardan bir tanesi ani olarak tıkanabilmektedir. Tıkanan damarın beslediği kalp noktası zamanla doku hücrelerini kaybetmeye başlamaktadır. Özellikle kadınlarda daha çok görülebilecek bu hastalıkta beslenmeye ve stressiz bir yaşam sürmeye dikkat edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir