Sağlıklı Zayıflama Nedir | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sağlıklı Zayıflama Nedir

Sağlıklı Zayıflama Nedir

Sağlıklı Zayıflama İpuçları

Zayıflama  günümüzde birçok kişinin yapmaya çalıştığı ve kısmen başarılı olduğu, zayıflama programları ve diyetleri gibi birçok konu için de ana malzeme olan bir durumdur.

Sağlıklı Zayıflama Nedir

Zayıflama  sağlıklı olduğu zaman faydası olan bir durumdur. Yoksa herkes yemek yemeyi kestiği anda zayıflamaya başlar. Ancak bu şekilde zayıflama sağlıklı değildir. İdeal kilo kaybı haftada bir kilo ya da bir buçuk kilo kaybı ile ayda toplam 3-4 kilo verme şeklinde düşünülebilir.  Bunu yapmak için günde 1000 kalori kadar harcamanız ve de beslenmenizde birçok sağlıksız ve yüksek kalorili takviyeyi çıkarmanız gerekir.  7000 kalori harcadığınızda 1 kilo vermeye başlarsınız. Tabi fazla kilolarınız azsa kilo verme süreci daha da zorlaşacaktır. Vücuttaki  enerji sınırlı kullanılır. Zayıflama  nasıl sağlıklı olarak anlaşılabilir dendiği zaman kaslardan kaybetmemek en önemli diğer bir konudur.  Kas kaybı olması kilo veren kişilerin bağışıklığını da etkileyen ciddi bir sorundur.

Proteine Odaklanın

diyemekleri 1 (1)

Zayıflama  için en iyi ipuçlarından biri protein odaklı beslenmedir. Ancak proteinle protein ve nişasta tüketmemeniz gerekir. Örneğin pilav ve eti aynı zamanda tüketmemeli bunun yerine yeşillikle çeşitlendirmelisiniz.  Nişasta ve protein birlikte alındığı zaman tam istenen etkiyi göstermez ve yük yapar. Protein odaklı beslenmede yeşillik de olduğunda tam istenen besinleri alabilirsiniz. ayrıca uzun süre tok kalabilir, kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Zayıflama  için bu mutlaka önemli bir detaydır ki sporcuların hepsinin protinle beslenmesi de bundandır.

Sağlıklı Tatlılar Bulun

Zayıflama  mücadelesi veren kişilerin en zorlandıkları bölümlerden biri tatlı krizleri ile baş edememektir. Yani marketten bir sürü ıvır zıvır almak yerine sağlıklı içerikleri olan karbonhidratlara yönelmek gerekir.  Meyveler, muz çilek, elma en tatlı meyvelerdendir. Bunun dışında doğal bal veya pekmez de sınırlı olarak  yulaf ezmesi gibi karışımlara eklenebilr. Ayrıca hurma yağsız taze çerezlerle birlikte tatlı atıştırmalık da hazırlanabilir. İnternette bunlarla ilgili birçok tarif bulabilirsiniz.

Gece Uykusunu İhmal Etmeyin

Zayıflama   sürecinde vücudunuzun spor sonrası kas yapması ve dinlenerek sindirim yapması için gece uykusu zorunluluk durumlarından biridir. Yani gece hayatı olan ve alkol gibi kilo yapan maddeleri alan kişilerin kilo vermesi zorlaşır.  Arada bir olması durumunda da vücudu toparlamak için bir süre kür yapabilirsiniz.

 

Ara Öğün Atlamayın

Zayıflama sürecinin en önemli aşamalarından biri ara öğündür ve bu şekilde metabolizmanızın yağ yakımına devamı sağlanır. Aç kalınca vücudunuz savunmaya geçer ve ağırlaşır.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir