SAĞLIKLI DİŞLERE SAHİP OLMANIN YOLLARI | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SAĞLIKLI DİŞLERE SAHİP OLMANIN YOLLARI

SAĞLIKLI DİŞLERE SAHİP OLMANIN YOLLARI

Kim sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmak istemez ki? Dişleriniz sizi toplum içerisinde temsil eden önce kendinize sonra çevrenize gösterdiğiniz saygıyı ifade eden, kültür seviyenizden tutun da  kendinize bakımınıza dair ip uçları veren önemli yapı taşlarıdır.

Dilerseniz şimdi de hep beraber diş sağlığı için hazırlamış olduğumuz listemize göz atalım.

DİŞ BAKIMI

Dişlerimizi günde en az 2, en fazla da 3 defa olmak üzere fırçalamamız gerekmektedir. Dişleri fırçalarken hatalı yöntemlerden  ve özellikle  aşırı bastırarak fırçalamak gibi yollardan kesinlikle kaçınmamız gerekmektedir.  Diş hekimlerinin önerdiği fırça seçim kriterlerine dikkat etmeli diş fırçasının yanında da diş ipi ve gargara gibi yöntemleri de kullanmalıyız.

BESLENME

Diş sağlığına olumsuz etki edecek çürük oluşturabilecek aşırı şekerli, asitli ve yağlı (tatlılar, asitli içecekler, kızartmalar)  gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalı ya da aza indirmeliyiz. Sıcak ve soğuk içecekleri dengeli bir şekilde tüketmeyi de unutmamamızda fayda var. Fındık ve ceviz gibi sert kabukları olan kuru yemişleri ağzımızla kırmaktan kaçınmalı ve sürekli de yumuşak besinler tüketmek yerine havuç ve elma gibi yiyecekleri ısırıp tüketmemiz diş sağlığımız için önemlidir.

SAĞLIK

Mümkün olduğunca diş çektirmekten kaçınmalı ve Diş Doktorunuzun bilgisi dahilinde olmadıkça dişinizi çektirmemeli siniz. Eğer geniz eti ve burun tıkanıklığı gibi gece uyurken ağzınızın açık olacağı problemleriniz varsa tedavi olmanız gerekmektedir. Geceleri Ağız açık uyumak dişlere zararlı olmasının yanında dişlerinizdeki bakterilerin sayısını  da arttırmaktadır.

ÇOCUKLAR

Çocuklarda 2 yaşından itibaren yalancı meme ve biberon gibi çocuğun damak ve diş sağlığını olumsuz etkileyecek şeylerin kullanılması bırakılmalıdır. Özellikle çocukluk döneminde diş sağlığı için, Kalsiyum Fosfor ve Flor gibi mineraller  yeterince vücuda alınmalıdır. Bunların yanında diş etleri için de A, C ve D vitamini kaynağı besinlerinde tüketilmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir