Sağlıklı Beslenmenin Hayatımızdaki Yeri | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sağlıklı Beslenmenin Hayatımızdaki Yeri

Sağlıklı Beslenmenin Hayatımızdaki Yeri

Görmede bulanıklık, baş ağrısı, sırtta ağrı ya da ayakta meydana gelen uyuşmalar tipik olarak günlük hayatta sıkça karşılaştığımız hastalık belirtileri arasındadırlar. Vücudumuzun vermiş olduğu bu tür sinyaller aslında bizlere bir şeylerin ters gittiğine dair birer işarettir. Bu işaretleri görmezden gelmek ya da umursamamak hastalıkların ilerlemesine davetiye çıkarmaktadır. İnsanların bir kısmı kendinde belirtiler görse de gerek doktora gitmeye üşenmekte ya da kendisinde bir hastalık çıkacağı düşüncesiyle doktora gitmeyi ertelemektedirler. Ancak erken teşhisin bazen hayati öneme sahip olduğu durumlarda bu türden hatalar yapmak kişide geri dönüşü olmayan sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden kişi kendinin doktorudur sözünden yola çıkarak her hangi bir belirti baş göstermeye başlayan kişilerin utanmadan, sıkılmadan en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

beslenme
Sağlıklı beslenme kişinin hayat kalitesini önemli ölçüde arttırır.

İnsanlar arasında yapılan bir diğer hata konusu da beslenme üzerinedir. Dünyanın gizli problemlerinden birisi olan Obezite sorunu beslenmenin doğru yapılamaması nedeniyle olmaktadır. Özellikle iş hayatına başlama sonrasında gerçekleşen aperatif ve düzensiz beslenme sorunları nedeniyle insanlar gün geçtikçe aşırı kilolar almaktalar. Sağlıklı beslenmenin her geçen gün öneminin arttığı dünyada artık bu Obezite sorunu gün yüzüne çıkmış bulunmaktadır. Birçok ülke Obezite sorununa karşı büyüyen yeni nesli bilinçlendirme çabası içerisindedir.  Sağlığımız üzerinde direk bir etkiye sahip olan beslenme konusu ülkemiz genelinde maalesef yeterince dikkate alınmamakta. Her türlü tv programının izlenme rekoru kırdığı kanallarımızda besleneme düzeni ve sağlık haberleri ile ilgili yayınlara yeterince ilgi gösterilmemektedir. Bu durum insanlarımız üzerinde yeterince bilinç oluşmasına engel olmakta ve Obezite başta olmak üzere düzensiz ve sağlıksız beslenmenin getirdiği diğer hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Hastalıkların oluşması ve yayılması açısından beslenme sorunları sebebiyet verme olarak başı çeker. Birçok hastalık vücudun bağışıklık sisteminin düşmesinden dolayı kendine bir yayılma ortamı bulur. Zayıf düşen bağışıklık sistemiyle birlikte vücut kendini savunmada eksiklik hissedeceğinden bu durum kısa zamanda büyük sorunların gözlemlenmesine neden olacaktır. Yapılan bir başka hata kilo verme konusundadır. Kötü beslenmeyle alınan kiloları vermek için bireyler uzman kontrolün de olmadan kafalarına göre yaptıkları diyet ve egzersizlerle bu kiloları verme yoluna gitmektedirler. Bu durum yapılan ikincil yanlıştır. Düzenli beslenme kadar büyük bir öneme sahip olan bir konu da sağlıklı kilo verebilmektir. Bunun için bir uzman yardımı alınması verilecek en doğru karar olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir