Sağlığın Değerini Sağlıklıyken Bilin... | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sağlığın Değerini Sağlıklıyken Bilin…

Sağlığın Değerini Sağlıklıyken Bilin…

Sağlık insanoğluna verilmiş en büyük nimetlerden birisidir aslında. Pek çok kişi bu nimetin değerini her şey yolunda giderken anlayamaz. Hayatımız boyunca hemen hemen hepimiz para kazanmak ve geçimimizi sürdürmek için çabalar dururuz. Bu dönem içerisinde diri bir vücuda sahipken hiç hastalanabileceğimiz aklımıza gelmez. Bizler için en büyük hedef mal varlığı edinmek, daha yeni araba daha büyük bir ev almak olur.

Sağlığın değerini onu kaybetmeden bilmek gereklidir. Çünkü kaybettikten sonra tekrar bu değeri yerine getirmek oldukça zor olabiliyor. Bu konuda geçmişten gelen ortak fikir sağlığın bizler izin çok değerli olduğudur. Atalarımızda bu konuda önemli noktalara parmak basmış ve bizlere örnek olması açısından öğüt niteliğinde sözler bırakmışlardır. “olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” Osmanlı Padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman söylediği bu söz bizlere sıhhatin ne kadar değerli bir varlık olduğunun ispatı niteliğindedir.

Çevrenizde pek görmeseniz de yolunuz mutlaka bir hastaneye düşmüştür. Hiç hastane ortamında hasta kişilerin durumlarını gözlemlediniz mi? Böyle zamanlarda mutlaka kendinizi bu kişilerin yerine koyup duşunun ve sağlıklı olmanın kıymetini bilin.

Hastalar açısından olaya bakarsak pek çok kişi sağlığını kaybettikten sonra tekrar o eski zinde günlerine dönmek isteyecektir. Ancak hastalığın türüne göre bu, bazen çok kolay olabiliyorken bazen de maalesef imkânsız olmaktadır. Sağlığını kaybedip doktor doktor gezen kimselerin kafasında sürekli olarak “bana ne iyi gelir, bu hastalıktan nasıl kurtulurum” gibi cümleler geçmektedir.

Tüm bunları görmek ve yaşamak bizler için birer ders niteliğinde olmalıdır. “Bana bir şey olmaz, ben çok sağlıklıyım, kendimi hiç hastalanmayacak gibi hissediyorum” demek kişinin kendini kandırmasından başka hiçbir şey değildir. Emin olun ki o sağlıklı bedeninizin halsiz kalıp yerlerde sürünmesi çok basit gibi görünen bir grip mikrobu için bile çok kolaydır. Akıllı bir bireyin sunu asla aklından çıkarmaması gereklidir. Her sağlıklı kişi, aslında potansiyel bir hasta adayıdır. Sizler bugün sağlıklı olabilirsiniz. Ancak bu durumunuzun sürekli devam edeceği anlamına gelmez. Tüm bu nedenleri hep bir açıdan düşünürsek sadece daha çok para için sağlığımızı feda etmemeliyiz. Çok para için sağlığını kaybedenler yaş ilerledikçe bu kez parasını sağlık için harcarlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir