Sağlığımıza Dikkat etmiyoruz | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sağlığımıza Dikkat etmiyoruz

Sağlığımıza Dikkat etmiyoruz

Sağlıklı olmak herkesin tüm yaşamı boyunca arzu ettiği bir durumdur. Günlük aktiviteleri normal olarak yerine getirmek, işi giderek para kazanmak, spor yapmak… Tüm bunlar kendini iyi hisseden kişilerce yapılabilecek işlerdendir. Sağlık işte bu kadar önemlidir. Basit görünen bir grip virüsüyle dahi yataklara düşebilme ihtimali varken diğer hastalıkların insanı ne konumlara getirebileceğini varsayım yaparak bir düşünün.

Toplumuzda sağlığın değeri ne yazık ki yeterli seviyede değildir. Pek çok kişi hasta olmadığı zamanlarda kontrol amaçlı muayene olmaya gitmiyor. Durum böyle olunca erken teşhisin hayati öneme sahip olduğu zamanlarda rahatsızlıklar geç teşhis ediliyor, dolayısıyla tedaviye de geç başlanıyor. Kişilerin hayata tutunma şansları büyük hastalıklar için daha az oluyor.

Erken teşhis İçin Düzenli Kontrole gidin

Adına ister yanlış bilinen bir bilgi deyin isterseniz doktor korkusu… Halkımız arasında hasta olunmadan hastaneye gitme alışkanlığı yoktur. Hatta pek çok kişi hasta olduğunda bile doktora gitmeye çekinmektedir. Kişi kendisinde var olan hastalığı öğrenmekten korkmaktadır. Ancak bu yersiz korkuyla herkes yüzleşmek zorundadır. Eğer ki vücudunuzda bir hastalık varsa ve doktora gitmeye korkuyorsanız bu sizin için bir kumar oynamaktır. Ciddi bir rahatsızlığın pençesindeyseniz bir an önce tedaviye başlanılması gerekebilir. Yapmış olduğunuz bu korkulu davranışlar ise sizin hayatınızı tehlikeye sokar.

Erken teşhis var olan bir hastalık için yapılabilecek en iyi zamanlamadır. Bazı durumlarda bu teşhis tesadüfen sıradan yapılan bir check up ile ortaya çıkarken bazen de başka bir rahatsızlıkla ilgili araştırma sırasında öğrenilir. Bir takım rahatsızlıklar ileri evreleri görülmeden belirti vermezler. Belirtiler başladığında ise çok geç kalınmış olabilir. İşte erken teşhisin önemi bu tür hastalıklarda çok daha fazla anlaşılmaktadır. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır. Sizlerde bu klişeleşmiş sözden kendinize bir ders çıkarttın.

Sigaradan uzak durun

Yapılan bilimsel araştırmalar sigaranın birçok hastalığın başlıca nedeni olduğunu göstermiştir. Kalp damar hastalıklarından tutun akciğer rahatsızlıklarına kadar pek çok çeşit hastalık bu illetten ortaya çıkmakta. Gençlik döneminde içilen sigaralar ilerleyen zamanlarda insanların başına hastalık olarak bela olabilmekte. Üstelik sigara kaynaklı hastalıklar ciddi hastalıkalr kategorisindedir. Bu noktada sizlere tavsitemiz sigaradan uzak durmanız ve sağlıklı bir hayata merhaba demenizdir.

Kaynak : http://www.nazende.net/saglik/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir