!-- Start Alexa Certify Javascript --> Saç Dökülmesi Neden Olur ? | Saglik Sokagi

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Saç Dökülmesi Neden Olur ?

Saç Dökülmesi Neden Olur ?

Günümüz insanlarının estetik açısından karşılaştığı en büyük sorunların başında saç problemleri yer almaktadır. Bu problemler her ne kadar erkeklere özgü olarak bilinse de aslında bayanları da ilgilendiren meselelerdir. Günlük olarak yetişkin bir bireyde normal olarak 50 ile 100 tel saç dökümü gerçekleşmektedir. Ancak bu miktarın üzerine çıkılmaya başlandığında saç dökülmesi sorunu ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Zaman içerisinde saçların zayıflaması ve bakımlarının yapılmaması, ilgisizlik, kötü kullanım gibi sebepler saç tellerinde deformasyona ve sonrasında ise dökülmeye neden olur. Erkeklerde özellikle 18 20 li yaşlarda meydana gelen dökülmeler psikolojik açıdan problemlere yer açmaktadır. Ancak yaşın ilerlemesiyle birlikte bu durum kabullenilmekte ve sorunlar birer birer aşılmaktadır. 40’lı yaşlara yaklaşan erkek bireyler problemlerine çara aramaya başlamakta ve saç çıkarıcı çözümler bulmaya çalışmaktadırlar. Bayanlar açısından bakacak olursak konu bu derece kolay sonlandırılamamaktadır.

Saç dökülmesi aslında bir sağlık sorunudur denilebilir. Kişinin psikolojisi üzerinde derin etkiler barındıran ve özgüvenini ileri düzeyde etkileme gücüne sahip bir yapısı vardır.

İster bay ister bayan olsun bazı bireylere göre en önemli aksesuarı saçlarıdır. Sürekli saçlarıyla ilgilenirler ve ona özen gösterirler. Birçoğuna göre gür, bakımlı ve düzenli saçlar her ortamda fark edilebilirlik sağlar ve kişiye saygınlık katar. Bireyin kendisine özgüven depolar. Bu şekilde saçlarına önem veren kimseler için saç dökülmesi sorunu psikolojik hastalıklara davetiye çıkarır.

Saç dökülmesi sorununu anlayabilmemiz için saçın nasıl çıktığıyla ilgili bilgi sahibi olmamız gereklidir. Saç tellerinin neredeyse tamamı 4 ile 6 yıl arası bir uzama dönemi geçirir. Sonrasında saç kökleri üretimi durdurur. 4 ay civarı bir dinlenme süresi sonrası yeni bir uyarıcı ile saç üretimi tekrar başlar.  Saçlardaki bu üretimin durup tekrar başlaması aralığı her tel için farklıdır. Bu durum aynı zamanda gerçekleşseydi her insan dönem dönem kel kalma sorunu yaşayacaktı.

Saç dökülmesi konusunda uğraş haline gelen konulardan bir tanesi de ince telli saçları kalınlaştırmak ‘tır. Bu uğurda çok sayıda kişinin çaba sarf ettiğini söyleyebiliriz. Gerekli bakım sonrası kalınlaşan saçlar daha gür ve sağlıklı olacaktır. Ancak saç dökülmesi yanlızca ince telli saçlarda olmamaktadır. Dökülmeye neden olan birçok etken vardır. Bu etkenleri;

 • Stres
 • Protein eksikliği
 • Gebelik durumu
 • Erkek tipi kellik
 • Anemi
 • Kemoterapi
 • Yaşlanma

Gibi sebepler olarak sayabiliriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

13 yorum

 1. Ben kendi fikrimi yazayım saç dökülmesi genel olarak psikolojik sıkıntı ile başlar ve sıkıntıdan dolayı dökülür nadir olarak ise zeki akıllı insanların saçı dökülür.

 2. Bce sac dokulmesinin temel nedenlerinden en onemlisi kalitsal. Babasinds dayisinda vs sac dokulmesi olsn birinde dokulme olasiligi tuksek oluyo. Ayni sekilde babasi yada atalarinda saci gur olanin kendisinindr saci gur oluyo

 3. Jöle ile bir dönem bitirilen saçlar şimdilerde toplanmaya çalışılıyor. Umarım bu sorunların tamamen üstesinden gelinir

 4. Saç dökülmesinin birçok nedeni olmasına karşın ayrıca bu kullandığımız jöle türü şeyler de etkiliyor. Sizce bu kimyasallar ne sıklıkta kullanılmalı?

 5. sac dokulmesi yanlizca erkrklerin degil bayanlarinda meselesi olmaya basladi. yedigimizdenmi ictigimizden mi bilmiyorum bu sorun gittikce yayginlasiyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir