Saç Dökülmesi Neden Olur? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

 

Sağlıklık br insan saç derisinde 100bin adet civarında saç bulunmaktadır. Yetişkin kişilerde ykamalarda ve taramalar sırasında ortalama ortalama olarak 100-150 adet arası saç teli dökülmesi normak olarak karşılaşılır. Dökülmeyi tetikleyen pek çok etken bulunmaktadır. Kimyasal maddelere maruz kalmak, psikolojik stres,deri hastalıkları gibi etkenler başlıcalarıdır. Sağlıklı bir insanda saç dökülmeleri iki ay kadar sürebilmektedir. Bu süreç yıliçerisinde 3 kez tekrarlanabilir.ancak bu süreç içerisinde dökülme süresinin iki ayı geçmesi bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Saçların yaşama süresi ortalama 3’e ayrılır. Bu evrelerden buyume evresi en uzun evrey

saç dökülmesi

i oluşturur. Bu dönem içerisinde saç ortalama olarak ayda 1cm kadar uzayabilir. Bu süreç snunda saçlar bir süre kendini dinlenmeye alır. 2 3 hafta kadar süren bu dönemden sonra saçlarda dökülme dönemi başlayacaktır. Bu evreye giren saç, 2 ile 4 ay içerisinde dökülür. Gerçekleşen bu bu dönem dış etkenler ile daha da ısalabilir. Örneğin kötü şekilde tarama, fırçalama, yıkama gibi işlemler sonucunda saç daha çabuk dökülebilir. 2-4 aylık sürenin sonuna gelindiğinde sana herhangi bir işlem yapılmasa da kendiliğindne dökülür. Dökülen saçların yerine saç folikilinden yeni saçlar çıkar.

 

Anlattığımız bu saç döngüsü öür boyuncadevam eder. Dış görüntü itibari ile saçın hangi evrede olduğu anlaşılamaz. Saç dökülmesi buyuk oranda büyüme evresinde, az bir kısmı da dinlenme döneminde dökülü.

 

Saç dökülmesi Neden Olur?

Her saç telinin bir yaşam hikayesi vardır. Ortalama bir saç teli 4 ile 6 yıl arasında yaşar. Sonrasında dnlenir ve dökülür. Gerçekleşen bu döngü son derece doğal bir olaydır. Günde ortalama olarak 100-150 tel saç dökülür. Bu miktardan fazla sayıda saç dökülüyorsa, banyo sırasında elinize gelen saç miktarında artış gözlemliyorsanız yada elle hafif çekmelerde 3-5 adet saç teli geliyorsa bu durumu ciddiye alın ve bir doktora görünün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ

    Sağlıklı saçlar hem erkekte, hem de kadında önemli güzellik unsurudur ve saç azalması kozmetik nedenlerle kişileri çok mutsuz eder. Fakat aşırı saç dökülmesi yalnızca kozmetik olarak değerlendirilmemelidir. Ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle saçınızın çok döküldüğünü, azaldığının hissediyorsanız öncelikle bir dermatoloji uzmanı ile görüşmelisiniz Normalde başımızdaki saçların belli bir döngüsünün vardır. Her bir saç teli; Uzar, dökülür, dinlenir ve tekrar uzar. Yani saç tellerinin bir ömrü vardır. Her gün bir miktar sacınızın dökülmesi normaldir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir