Romatoid Artrit Nedir?

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Romatoid Artrit

Romatoid Artrit

Romatoid artrit küçük eklem iltihabı anlamına gelmektedir. Artrit kelimesi eklem iltihabı demektir. İnsanların küçük eklemleri parmak, el, ayak ve kol bilekleridir. Bu eklemlerde meydana gelen iltihaplanmalara ise romatoid artrit adını veriyoruz. Peki, nedir bu hastalık ve kimlerde görülür. Bu hastalığın yarattığı belirtiler nelerdir?

Eklemlerimiz vücudumuzun kıvrım noktalarıdır. Yani bedenimizi bükmemiz için bize yardımcı olan anahtar noktalardır. İki kemiğin uçlarının birleştiği noktaya eklem diyoruz. Bununla beraber eklem olup hareket etmeyen bölgelerimiz de vardır. Mesela kemiklerimizin hareketini iç kaslar sağlamaktadır. Tendonlarla kemiklere bağlanan bu kaslar kemiklerimizin de esnemesini sağlamaktadır. Eklemlerimiz bir nevi yağ diyebileceğimiz sıvı ile kaplıdırlar ve bu sıvılar eklemlerimizin rahat bir şekilde sürtünmesini sağlarlar. Aşınmayı önleyen bu sıvıları arabalardaki motor yağına benzetebiliriz. Yağlar kayganlığı arttırdığı için aşınmayı önler ve bu durum deformasyonu engeller. İnsan vücudunda bulunan eklemlerdeki bu sıvının iltihap kapmasını kimse istemez. Ancak bazı durumlarda bu hastalık ile karşılaşmak durumunda kalıyoruz. İşte eklemlerde bulunan bu sıvının iltihaplanmasına romatoid artrit denmektedir.

İltihap kapan eklemlerimizde görevini yerine getiremeyen iç sıvıdan dolayı sürtünme artmaktadır. Dolayısıyla eklemlerimizde rahatsız edici bir ağrı meydana gelmektedir. Bu ağrıları şişlik ve kızarıklık takip edebilmektedir.

Neden Kaynaklanır?

romatoid artrid
Romatoid artrit (iltihaplı romatizma )küçük eklem iltihabı anlamına gelmektedir.

Bildiğiniz üzere her insanda bir bağışıklık sistemi vardır. Bağışıklık sistemi mikroorganizmalara karşı bedenimizi korur ve mücadele eder. Bağışıklık sistemimizin tıp dilindeki adı “immün” olarak bilinir. Bağışıklık sistemimizde meydana gelen hastalıklar ise otoimmün adını verdiğimiz hastalıklardır. Bu hastalıklardan dolayı sistemimiz bazen kendi hücrelerine karşı da antikor üretmeye başlar. Buna bir nevi yanlış alarm denir. Bu yanlış alarma bazen virüsler neden olabildiği gibi bazen de içsel hastalıklar sebep olabilmektedir. Örneğin şeker hastalığı veya tiroid bezine karşı savaş açabilmektedir. Buna sebep olan şeyin ne olduğu tam olarak bilinmemekle beraber kişilerin daha önce geçirdiği enfeksiyonlar veya kişilerin genetik yapıları etkendirler. Bununla beraber siara kullanımının her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da etkin rol oynadığı düşünülmektedir.

En çok etkilenen eklemlerimiz el ve ayak bileklerimiz ve buralarda bulunan parmak eklemlerimizdir. Çoğu durumda parmaklarımızın son eklemi hariçte kalmakta ve fazla etkilenmemektedir. Bunu iltihabın bu noktalara geç ulaşmasına bağlamak gerekir. Kalça ve boyun eklemleri ise en az etkilenen eklemlerdir.

Belirtiler Nelerdir?

Öncelikle eklemlerde meydana gelen belirtiler gözlemlenmektedir. Şişkinlik, kızarıklık, sürtünmeden dolayı oluşan ağrılar, kıtırtılı sesler bunlardan başlıcalarıdır. Eklemlerde gözlenen hareket kısıtlılığı ise belirtilerin bir sonucu olan başka bir belirtidir. Eklemlerde bir katılaşma hakimdir ve 1-2 saatlik tutulmalar meydana gelebilmektedir.

Eklemlerin dışında da bazı belirtiler bulunmaktadır. Kişilerde halsizlik meydana gelmekte ve ateş yükselmesi ile karşılaşılmaktadır. Hastaların kilo kaybettiğinin gözlemlendiği durumlar vardır ve hastalarda anemi yani kansızlık gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Tanılama ve Tedavi

Hastaların anamnez yani tıbbi öyküsü dinlenerek öncelikle tanılama başlatılır. Genelde hastaların 4-6 hafta çektikleri bir ağrı ve şişkinlik belirtileri vardır. Eğer hastalık küçük eklemlerde ise tanılaması kolaydır. Ancak büyük eklemlerin sebebi araştırılırken birçok artrit bir arada incelenir. Tam kan sayımı istenen hastadan daha sonra karaciğer ve böbreklerle ilgili fonksiyon testleri alınır. Akciğer grafisi ve şüphe duyulan eklemlerde ilgili direk grafi çekilebilir. ACPA testi en sık başvurulan testlerdendir. Ancak tek başına yeterli değildir.

Tedavi için geç kalınmamalıdır. Tedavide hızlı davranmak son derece önemlidir. Kalıcı hasarlara dönüşmemesi için erken tanı ve tedavi şarttır.

İlaç tedavisi hastalığın belirtilerini azaltmaya yöneliktir. Hastalığın tam bir kesin tedavisi yoktur ve hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Bununla beraber hastalar ağrı kesici ilaçlar ve tedavi edici ilaçlar kullanmaktadırlar. Özellikle hareket egzersizleri kilit rol oynamaktadır. Hastaların hareket zorluğu çektiği düşünüldüğünde doktor tavsiyesi dışında hareket edilmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Zor bir hastalik. Insanlar nelerle ugrasiyor. Romatizmayi ararken buralara geldim. Megersem romatizma bunlarw gore cok daha kolaymis. Romatoid artrid olana allah sabir ve tedavi nasip eylesin

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir