Reflü Ameliyatı | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Reflü Ameliyatı

Reflü Ameliyatı

 

 

Ameliyat Öncesi Yaşanan Süreç

 

Doktor ameliyatın potansiyel risklerini ve faydalarını inceledikten sonra, ameliyat için hastadan yazılı onay vermesini istemektedir. Ameliyat öncesi hazırlık, yaşa ve tıbbi duruma bağlı olarak kan tahlili, göğüs röntgeni, EKG ve doktorun detaylı analiz sonucu kararını gözden geçirme süreçlerini içermektedir. Doktor hastanın sağlık geçmişine göre ameliyattan önce ek test isteyebilmektedir. Ameliyattan önceki gece veya sabah hastanın duş almanız tavsiye edilmektedir. Ameliyattan önceki gece yarısından sonra, doktorun sabah saatlerinde hastanın almasına izin verdiği ilaçlar ve onları alırken içilen su dışında, hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Aspirin, kan incelticiler, iltihap önleyici ilaçlar ve E vitamini gibi ilaçların ameliyattan birkaç hafta öncesine kadar geçici olarak alımının durdurulması gerekecektir.

 

 Ameliyat Günü

 

Hasta genellikle ameliyattan bir gün önce hastanede kontrol altına alınmaktadır. Nitelikli bir sağlık personeli, reflü ameliyatı sırasında kullanılması için hastanın damarına küçük bir iğne / kateter yerleştirecektir. Ameliyat öncesi alınması gereken ilaçlar verilecektir. Ameliyat genel anestezi (uykuda) ile yapılmakta olup birkaç saat sürebilmektedir. Ameliyattan sonra hasta, tamamen uyanana kadar müşahede altında tutulacaktır. Çoğu hasta, hastanede ameliyat yapılan günün gecesinde de kalmaktadır. Sonraki süreç doktor kanaatine göre değişkenlik göstermektedir.

 

 Laparoskopik Anti-Reflü Cerrahisi Nasıl Yapılır?

 

Bu ameliyatta, cerrahlar trokarlardan (dar tüp benzeri aletler) karın bölgesine girmek için küçük kesikler kullanmaktadır. Karbondioksit gazı, karnın geçici olarak genişletilmesi için kullanılmaktadır. Küçük bir video kameraya bağlı olan laparoskop, küçük insizyondan geçerek, cerraha televizyon ekranındaki hastanın iç organlarının büyütülmüş bir görüntüsünü vermektedir. Tüm işlem, trokarlardan geçirilen dar enstrümanlar kullanılarak “içeri” yapılmaktadır.

 

 Operasyonun Laparoskopik Yöntemle Tamamlanamaması durumunda ne olur?

 

Az sayıda hastada, organları etkili bir şekilde görüntüleyememe veya kullanılamaması nedeniyle laparoskopik yöntem uygulanamamaktadır. Operasyonun “açık” prosedüre dönüşme olasılığını artırabilecek faktörler; obezite, yoğun yara dokusuna neden olan önceki midenin cerrahi geçmişi veya operasyon sırasında kanama problemleri olabilmektedir.

 

Açık prosedürü gerçekleştirme kararı, doktorun fiili operasyondan önce veya operasyon sırasında aldığı bir karardır. Cerrah, laparoskopik prosedürü açık bir operasyona dönüştürmenin güvenli olduğunu düşündüğünde uygulamaya geçmektedir. Açık operasyona geçme kararı kesinlikle hastanın sağlığına dayanmaktadır ve onun için verilecek o an için en iyi karardır.

 

http://www.ozdenavci.com/reflu

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir