Rahim ağzı Kanseri Nedir ve Belirtileri nelerdir

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Rahim ağzı Kanseri Nedir ve Belirtileri nelerdir ?

Rahim ağzı Kanseri Nedir ve Belirtileri nelerdir ?

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim ağzı kanseri, rahimden başka bir noktada oluştuğu için rahim kanserinden ayrılmaktadır. Rahim kanserinde esas bölge uterus mukozası adı verilen rahmin iç kısmındaki dokularda meydana gelmektedir. Ancak rahim ağzı kanserinin olduğu yer başkadır. Kanserin oluştuğu yer rahim ağzından başlayarak döl yoluna uzanan serviks adını verdiğimiz bölgedir. Dolayısıyla burada oluşan kansere aynı zamanda serviks kanseri de denir. Kansere esas olarak neden b-olan bir virüstür. Kansere sebep olan virüsün adı ise Human Papilloma Virüsü’dür. Dünyada her yıl yaklaşık 500 bin kadının bu kansere yakalandığı bilinmektedir.

rahim ağzı kanseri
Rahim ağzı kanseri dünyada meme kanserinin önüne geçmiştir.

Rahim ağzı kanseri dünyada meme kanserinin önüne geçmiştir, çünkü hayati tehlike açısından meme kanserinden daha tehlikelidir. Esasen kadınların birçoğu yakalandıkları HPV virüsünü yenebilir ve onu bertaraf ederek kansere yakalanmazlar. Bunda etken olan kadınların sahip oldukları kendi savunma sistemleridir. Ancak bazı HPV virüsleri bazı kadınların bünyelerini zayıf yakalar ve kansere sebep olurlar. HPV virüsü oldukça bulaşıcı bir virüstür ve dikkatli olunması gerekmektedir. Çok sinsi bir virüs olduğundan kendisini aylarca hissettirmeyebilir. Enfeksiyon kapıldıktan sonraki birkaç ay veya birkaç yıl sonraki belirsizlik dönemine sessiz enfeksiyon dönemi denir. HPV virüsü sadece kadınlara bulaşmamaktadır. Erkeklere de bulaşan bu virüs erkeklerde penis kanserine sebep olmaktadır. Virüs birçok durumda genital sigillere sebep olmaktadır. Genital sigiller kansere dönüşmektedir. Ancak her genital sigilin kansere dönüşeceği düşünülmemelidir ve bununla beraber önlem alınmalıdır.

Sigiller Nasıl Tedavi Edilir?

Virüs kapılması sonucunda oluşan sigillerden çeşitli yollarla kurtulmak mümkündür. Bunlardan bazıları şunlardır.

 • Yakmak
 • Dondurmak
 • Cerrahi Müdahale
 • Krem Yolu ile Tedavi

Bu müdahaleler sonrasında genital sigiller kaybolmaktadır. Ancak bu durum tekrarlanmayacağı anlamına gelmemektedir. Dolayısıyla hastaların kendilerini takip etmeleri gerekmektedir. Birçok vakada genital sigillerin oluştuğu gözlemlense de aynı yöntemlerle sigillerden tekrar kurtulmak mümkündür.

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanserinin belirtilerinin ileri safhalarda ortaya çıkması beklenmektedir. Dolayısıyla bu hastalığa yakalanan kişilerde eğer belirtiler başlamışsa hemen tedaviye başlanması gerekmektedir.

 • Adet kanamalarının düzensizleşmesi
 • Kanlı akıntılar
 • Cinsel ilişkiden kaynaklı kanamalar
 • Bacak ağrıları da belirtiler arasında bulunmaktadır.

Bu ciddi belirtilerin yanı sıra yorgunluk, iştah kaybı, vajinadan idrar kaçağı da da belirtiler arasında sayılmaktadır.

Rahim ağzı kanserinin cinsel yolla bulaştığı bilinmektedir. Ancak virüsler sadece cinsel bileşme esnasında bulaşmamaktadır. Özellikle hastaların bacak teması ile bulaştığı bilinen virüs kolaylıkla karşı cinse bulaşabilmekte ve sigil oluşumuna sebep olmaktadır.

Peki, bu virüs neden kadınları etkiliyor ve bu hastalığa yakalanmalarına sebep oluyor? Bunun nedenleri arasında kadınların üst üste çok sayıda doğum yapması, kişilerin küçük yaşlarda cinsel ilişkiye girmeleri ve sigara kullanımı ileri sürülüyor ama bununla beraber kansere sebep olan asıl faktör kesin olarak bilinmemektedir. Adı geçen faktörlerin sadece kansere yakalanma riskini arttırdığı ve virüsün işini kolaylaştırdığı düşünülebilir. Ayrıca çok eşlilik ve güvenli olmayan cinsel ilişkiler de risk faktörünü oldukça arttırmaktadır.

Hastalıktan korunmak adına HPV virüsü aşısı uygulanabilmektedir. Özellikle ABD’de bulunan aşıların FDA onayı aldığı bilinmektedir. Aşı hastalıklardan korunmak için iyi bir yoldur.

Tanı ve Tedavi Nasıl Olmaktadır?

Hastalığın belirtilerinin anlaşılması üzerine Jinekolog’a başvurulur ve jiniekolog tarafından yapılacak muayene ile beraber SMEAR TESTİ uygulanır ve çok kolay bir şekilde teşhis konabilir. Ayrıca biyopsi dediğimiz parça incelemesi de yardımcı olmaktadır. Diğer bir yöntem ise kolposkopi yöntemidir. Rahim ağzı dürbün benzeri bir alet ile gözlemlenir ve epitelyum doku incelenerek teşhis edilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

 1. Belli bir yastan sonra her kadinin mutlaka kendini kontrolden gecirmesi gerekir. Bubturden hastaliklar aniden cikabiliyor. Obyuzden erken teshis onemli

 2. 30–35 yaşlarında sık görülür. Rahim ağzı kanserinde tedavi erken dönemde cerrahi (radikal histerektomi) ileri evrelerde ise radyoterapi (ışın tedavisi).

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir