!-- Start Alexa Certify Javascript --> Psikiyatri Bilimi Ne İş Yapar? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Psikiyatri Bilimi Ne İş Yapar?

Psikiyatri Bilimi Ne İş Yapar?

Psikiyatri 

 

Bir psikolog insanların sorunlarına sadece eğitimini aldıkları bilimsel metotlarla sohbet havasında çözüm bulabilir. İlaç yazma yetkisi yoktur. Oysa psikiyatr bir doktordur ve ilaç yazma yetkisi vardır. Hastalarının sorunlarını ilaç ile çözüme kavuşturur. Onlara bazı sorular yönelterek aldığı cevapları değerlendirir, bilimsel veriler ışığında uygun ilaç ve tedavi yöntemiyle hastalarının sağlık sorunlarına deva olur.

 

Toplumumuz bu konuda bilinçli değildir. Hem bir psikologla psikiyatr arasındaki temel farkı bilmemekte hem de ruhsal sorunlarını bir hastalık olarak görmeyip doktora gitmeden kendi kendine üstesinden gelebileceğini düşünmektedir. Bu davranış şekli çok büyük bir yanılgıdır. Sorunlar büyümeden mutlaka bir psikologla görüşülmelidir ancak telkin yoluyla halledilemeyecek aşamaya gelen sorunlar özellikle ilaç yazma yetkisi olan bir psikiyatr kontrolünde tedavi sürecine girmelidir. Türk toplumu psikiyatri alanıyla ilgili çevre baskısı yaşamaktadır. Bu alanda tedaviye ihtiyaç duysalar bile toplumun kendilerini yanlış yorumlama endişesiyle rahatsızlıklarını saklayıp içinden çıkılmaz bir sürece girmektedirler. Bu süreçlerin olumsuz sonuçları toplumun her kesiminde değişik şekillerde kendini göstermektedir. Gün geçtikçe aile içi geçimsizlikler, çocuklara ve kadınlara uygulanan şiddet, artan intihar olayları hep bu olumsuz sürecin sonuçlarıdır. Oysa gelişmiş toplumlarda psikiyatri alanı rağbet görmekte, insanlar tıpkı bir kalp rahatsızlığı, kanser hastalığı gibi ruhsal hastalıklarını tedavi ettirme eğilimindedirler. Burada önemli nokta toplumun bilinçli olmasıdır. Türk toplumunun bu bilinç aşamasına bir an önce getirilmesi gerekmektedir. Yoksa ülkemizde dalgalı ekonomik yapı, kaos içindeki Orta Doğu coğrafyasının etkileri, gerilen toplum ilişkileri gibi etmenler bu toplumu her geçen gün daha da olumsuz bir döngüye sürükleyecektir.

 

Türk toplumunun psikiyatri alanında bilinçlenme aşamasına katkıda bulunacak önemli medya kuruluşları, siyasi unsurlar, tıp çalışanları sorumluluğu üstlenmeli ve gerekli bilinçlendirme çalışmalarını tüm birimleriyle vakit geçirmeksizin başlatmalıdırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. toplumumuzda değeri bilinmeyen bir dal ve çalışma alanı. bir zamanlar sosyolog gibi bu işten hiçbir alakası olmayan meslek gruplarına ne yazık ki bu mesleği yaptırdılar.

  2. psikologla psikiyatr arasındaki farkı şimdiye kadar ben de bilmiyordum. Sanırım bu alanın iş bulamamasında önemli bir neden bu.

  3. Olur olmadık insanların verdiği ilaçlara güvenmemek gerekiyor. Yok yere sakinleştiricilerle vucudunuzu yıpratmayın. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bu işin uzamnı bir psikiyatra başvurun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir