Prostat Rahatsızlığın Nedenleri Nelerdir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Prostat Rahatsızlığın Nedenleri Nelerdir?

Prostat Rahatsızlığın Nedenleri Nelerdir?

 

 

Prostat Rahatsızlığın Nedenleri Nelerdir?        Prostat halk arasında hastalık olarak bilinse de prostat tek başına hastalık anlamına gelmez. Prostat, şeklen ve boyutsal olarak cevize benzeyen, erkeklerin üreme sisteminin bir parçası olan küçük bir salgı bezidir. Kalın bağırsağın yani rektumun önünde ve idrar torbasının altında yer alır. Prostat bezi üretra olarak da bilinir, İdrarın idrar torbasından taşınmasını sağlar ve idrar yolunun başlangıç kısmını kalın bir yüzük gibi sarar. Prostat meniyi oluşturan sıvının yaklaşık olarak yüzde yirmilik kısmını salgılamaya yarar ve spermin dışarı atılmasını sağlar.

 Prostat hastalığı idrar kesesinin tam boşaltılamamasına neden olur

 

Prostat hastalığı, prostat iltihaplanması ve prostat büyümesi olmak üzere 2 farklı şekilde görülür. Prostat hastalığı tanım olarak iyi huylu prostat büyümesidir. Kötü huylu prostat büyümesi ise prostat kanseridir. Prostat hastalığı idrar kesesinin tam boşaltılamamasına sebep olur, tedavi edilmediği takdirde ise işlevsel bozukluğa ve idrarın böbreklere kaçmasına neden olur.

 

 İdrar yapılırken yanma hissi prostat belirtileri arasındadır

 

Prostat belirtileri; idrarın kesik kesik yapılması, sık sık idrar yapma gereksinimi, idrar yaparken zorluklar yaşanması, acil idrar yapma ihtiyacı, idrarda kan görülmesi, idrar yapılırken yanma hissi, idrar bittikten sonra damlamalar, idrar çıkarmak için ıkınma gerekmesi ve gece uykularının idrar yapma ihtiyacı sebebiyle sık sık kesilmesidir.

 

 Prostatın Nedeni

 

İyi huylu prostat büyümesine neden olan etmenler tam olarak bilinmemektedir. Bu rahatsızlık çoğunlukla 40 yaşından büyük erkeklerde rastlanır. Prostat tedavileri cerrahi tedaviler ve cerrahi olmayan tedaviler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Cerrahi tedaviler; transüretal prostat rezeksiyonu, transüretral prostat insizyonu (TUIP), transüretral prostat buharlaştırma (YUVP), lazer ameliyatları, (greenlight) fotoselektif prostat buharlaştırılması (PVP) ve (HoLAP ve HoLEP) holmium lazerle prostat ameliyatlarıdır. Cerrahi olmayan tedaviler ise ilaç tedavisi ve izlemdir.

 

İyi huylu prostat büyümesini önlemek için çok yağlı gıdalar tüketilmemeli, protein ağırlıklı beslenilmeli ve alkol tüketimi kontrol altına alınmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir