Prostat İltihabının Nedenleri Nelerdir?

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Prostat İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Prostat İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Prostat iltihaplanması olarak veya enfeksiyonu olarak da bilinen Prostatit, prostat bezinin iltihaplanması olarak tanımlanabilir. Prostat büyümesinden ve prostat kanserinden farklı olarak erkeklerin genelinde görülebilmektedir. Ayrıca Prostatit kronik bir hastalıktır. Yapılan araştırmalara göre erkeklerin hemen hemen yarısında hayatları boyunca en az bir defa Prostatit hastalığına yakalanmıştır. Dolayısıyla Prostat iltihabının sebeplerini öğrenmekle tedavisinde nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiği hakkında fikir sahibi olunabilir.

 

 Prostat İltihabının Sebepleri ve Çeşitleri

 

Bunlardan birincisi Akut Prostatit’tir. Bir anda gelişme gösterir ve şiddetlidir. İkincisi ise Kronik Prostatit’tir. Bu ise gizli ortaya çıkar ve diğerine göre daha az şiddetlidir. Prostat bezinin iltihabına genellikle dokuda meydana gelen bakteriler neden olmaktadır. Birçok bakteri ve mikrop prostat dokusunun iltihaplanmasında etkili olabilir. Prostat bezinin iltihaplanmasının bir diğer sebebi ise kalın bağırsakta meydana gelen iltihaplanmalar anüs ve çevresindeki yaralar ve bademcik iltihaplanmasıdır. Ancak bademcik iltihaplanmasına bağlı prostat iltihabı nadir görülmektedir. Kan dolaşımına bağlı olarak meydana gelen bir durumdur.

 

 Prostat İltihabı Olan Hastaların Bilmesi Gereken Durumlar

 

Hasta cinsel ilişkisini kesmemeli normal şekilde devam etmeli, Yaşantısını prostat iltihabı olmadan önce nasıl geçiriyorsa iltihaplanmadan sonra da aynen devam ettirmeli, Prostat bezi iltihaplanması sanıldığının aksine prostat kanserine neden olmaz, Prostat iltihabı tanısı zor konulduğu için doktor kontrolünde olunmalı ve takip edilmeli, hastalığın belirtileri geçtiği zannedilip doktor kontrolü olmadan ilaçlar bırakılmamalıdır. Prostat iltihaplanması hastaların gündelik hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle kesinlikle doktor tedavisi kontrolü altında olmalıdır. Aksi takdirde prostat iltihaplanmasına bağlı olarak psikolojik sorunlar da ortaya çıkabilir. Ancak Prostat iltihaplanması tedavisi olan bir hastalıktır. Tedavi görüp doktor kontrolü altında bulunulduğu sürece büyük aşamalar kaydedilebilir. Bu durum ise hastanın moralini yüksek tutmasına yardımcı olur ve tedavi kısa süre içerisinde sonuç verir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  1. Tedavisi olan bir hasta bu yüzden doktor kontrolünden vazgeçmemek lazım ya da aksatmamak lazım sağlık önemli.

  2. Prostat iltihabı kötü bir hastalık; fakat tedavisinin olup tekrar normal hayata dönülebilmesi nedeniyle çok da moral bozmamak lazım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir