Peyzajın Doğadaki yeri neresidir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Peyzajın Doğadaki yeri neresidir?

Peyzajın Doğadaki yeri neresidir?

Peyzaj, kökeni Fransızcadan gelen ve anlamı manzara olan derli toplu yapılan işleri ifade eden bir kavramdır. Farklı dillerde pek çok karşılığı vardır. Gelişimi Rönesans dönemlerine kadar gitmektedir. Fransa’da doğmuş olmasına rağmen bizim kendi tarihimizde de Şeker Ahmet paşa, Nazmi ziya Güran, Hoca ali rıza Efendi gibi usta kişiler bu alanda pek çok eserler yapmışlardır.

Tarihi bu derece derinlere inen peyzaj büyük resimden bakıldığında görüntü itibariyle hoş görünmeyen kısımların bir tablo üzerinde yapılan son dokunuş gibi düzenlenmesi sonucu ortaya çıkan sanat eseridir diyebiliriz. Başka bir tanımla bir noktadan bakılması sonucu görüş alanı içerisinde yer alan her şeydir. Bu açıdan yaklaşacak olursak çevremizde gördüğümün hemen her şey, çocuk parkından tutun yürüdüğünüz yola kadar, tüm bunlar peyzaj tasarım mimarisinin ilgi alanı içerisine girmektedir. Ancak bu alanlar içerisinde en çok çevreye yapılan düzenlemeler peyzajın ilgi alanı içerisine girer. Konu çevre düzenlemesi olunca ülkemizin en kalabalık şehri olan İstanbul peyzaj mimarisi başı çeken başlıklardan birisi olarak göze çarpar. Özellikle günümüz koşullarında kentsel dönüşüm işleminin yoğunlaştığı bölgede çevre düzenlemesi, parklar, kaldırımlar gibi göze hoş gelen yerlerin yapımı ve tamamlanması gibi işlemlerin çok olması bu şehri gözde bir peyzaj tasarım merkezi haline getirdi. Sizlerde peyzaj nedir diye merak edenlerdenseniz yapmanız gereken İstanbul’da kentsel dönüşüm yapılan sıradan bir mahalleyi gezmek ve böylece konu ile ilgili kabaca bile olsa bilgi sahibi olmaktır.

Peyzaj Nerelerde Kullanılır?

Aslında bu kelimeyi doğanın her yerinde kullanabilirsiniz. Sadece insanların yaşadığı kısıtlı alanlarda değil dünya üzerindeki tüm kısımlarda uygulanması yaşana bilirlik açısından faydalıdır. Bir tablo üzerindeki ahengi veren son dokusu ifade ettiğinden, peyzaj ile yalnızca kendi bahçemizi değil tüm çevremizi düzen içerisinde tutarsak bu geri dönüşüm olarak çok fayda sağlayacaktır. Sonuç itibariyle bizler bu doğanın her şeyinden faydalanmaktayız. O halde kendimize ait olana sahip çıkmakla yetinmemeli ve tüm değerlerimizi belli bir düzene sokmalıyız.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir