Pankreas Kanseri Ndir?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Pankreas Kanseri

Pankreas Kanseri

 

Pankreas kanseri nedir sorusuna cevap vermeden önce pankreas organının işlevine bir göz atalım. Pankreas bir salgı bezidir ve esasen kan şekerini düzenlemek ve alınan gıdaların sindirimini kolaylaştırmak gibi bir görevi vardır. Kan şekerini düzenleme görevini ise insülin salgılayarak yerine getirmektedir. Midenin en arka kısmında bulunan bu organ kolon yani kalın bağırsak ve oniki parmak bağırsağı ile kaplı halde bulunmaktadır.

Pankreas kanserinin tam olarak neden meydana geldiği bilinmemektedir. Bununla beraber sigara içen ve kilo problemi olan kişilerde daha sık rastlanan bir hastalıktır. Pankreas kanseri ülkemizde erkeklerde daha sık görülen bir hastalık olarak öne çıkmaktadır. Hastaların büyük çoğunluğunda sigara içildiği tespit edilmiştir. Ortalama yaş erkeklerde 67 olmakla beraber kadınlarda 63 olarak tespit edilmiştir. Pankreas kanseri tam olarak üzerinde bulununan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla meydana gelir. Meydana çıkan ekzokrin tümörü ile kanser meydana gelmiş olur.

Pankreas Kanser Türleri

Cerrahi müdahaleye uygun, tümörün cerrahi operasyon ile alınmaya müsayit olduğu pankreas kanseri türüne rezektabl denmektedir. Ancak müdahale ile tümör alınsa bile çoğu zaman kanser tekrar edebilmektedir. Kanser ameliyatından sonra uygulanan kemoterapi ile tekrar etmesi 6 ay kadar geciktirilebilmektedir. Kanser bölgesel olarak ilerlemiş ise ve diğer organlara sıçramamış ise bypass ile ince bağırsağa müdahale edilir.Metastatik pankreas kanserinde ise tümör geniş bir alana yayılmıştır. Eğer karın bölgesine, akciğer ve karaciğere, beyin gibi önemli organlara ulaşırsa sadece cerrahi müdahale yeterli olmayacaktır. Bununla beraber kemoterapi uygulanması gerekmektedir. Kemoterapi kanseri iyileştirmese de küçülten ve etkilerini azaltan, bununla beraber insan ömrünü uzatan bir tedavi yöntemidir.

Pankreas Kanserinin Nedenleri

pankreas
Pankreas kanserinde en önemli iki faktör sigara kullanımı ve genetik faktörlerdir.

Pankreas kanserinde en önemli iki faktör sigara kullanımı ve genetik faktörlerdir. Hastaların soyaçekim nedeniyle pankreas kanserine yakalanma riskleri oldukça yüksektir. Bu nedenle böyle durumda olan kişilerin zaman kaybetmeden inceleme yaptırması gerekmektedir. Bununla beraber siara kullanan hastaların şeker sorunu var ise ve sindirim bozuklukları yaşıyorlar ise bir uzamana görünmelerinde fayda vardır. Diğer nedenler ise şunlardır :

 • Yaşlılık , önemli faktörlerden biridir
 • Protein ağırlıklı beslenmek ve meyve sebze tüketimini azaltmak
 • Şişman olan hastalarda risk yüksektir.
 • Kimyevi maddelere veya petrolvari ürünlere maruz kalan kişilerde ihtimal artmaktadır.
 • Şeker hastalığı da pankreasta kanser oluşum riskini arttırmaktadır.

Belirtileri Nelerdir

Hastalığın belirtileri arasında iştahsızlık ve buna bağlı kilo kaybı, bulantı, mide ağrıları ve mide çıkışında tıkanıklık, sarılık (yavaş gelişir) bulunur. Bu belirtiler bir arada olabileceği gibi ayrı ayrı da ortaya çıkabilmektedir. Sırt bölgesinde beliren ağrı hastalığın yayıldığının habercisi olabilmektedir.

 • Yemek sonralarında meydana gelen karın ağrıları
 • Meydana gelen gaz sancıları
 • Kanlı ve Koyu renkli idrar üretimi
 • Varis ve Kaşıntı
 • Karaciğerde ve safra kesesinde meydana gelen büyümeler gibi belirtiler meydana geliyorsa uzman bir doktora görünmekte fayda bulunmaktadır.

Pankreas Kanserinde Tanı ve Tedavi

Pankreas kanserinde erken dönemde belirtiler ortaya çıkmamakta ve tanı konulamamaktadır. Bununla beraber diğer organlar tarafından sarılmış olması tanılamayı güç kılmaktadır. Bu nedenle tanılama kolay bir şekilde yapılamamaktadır. Hastada sağlık geçmişi incelenir ve diyabet hastalığı yaşayıp yaşamadığı sorgulanır. Eğer pankreatit hastalığı geçirmişse de bunu belirtmesi gerekir. Kan tahlili yapılır ve bilirubin benzeri maddelerin seviyesi ölçülür. İdrar ve kan örnekleri incelenerek  CA 19.9 ve CEA isminde iki tümör belirtisi aranır. Bununla beraber MR çekilir ve sonuçları izlenir. Bilgisayarlı tomografi ile de etkin bir izleme sağlanabilir. Bununla beraber kontrast madde verilerek izleme daha net bir hal alabilir. Pet yönteminde ise hastaya radyonüklid maddesi verilerek glikoz yüklenir ve kanser hücrelerinin hareketleri izlenir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. Selam hocam konudan alakasız birsey olcak ama prostat oldugumuzu nasıl orenebiliriz yani nasıl bir belirtileri var cünki yaşim 31 kendimden supeleniyomda biraz acıklama yaparmısınız lutfen bu konuda mail adresine atabilirsiniz cevapi ve takıpteyim iyi çalişmalar dilerim

 2. kanserin her türlüsü kötü ama pankreas kanserine yakalananlara çok geçmiş olsun. en önemlisi erken teşhis.

 3. kansere artık çözüm bulunmalı çağın vebası ama umuyorum ki kısa zaman içinde çözüm gelecek tüm hastalar acil şifalarç

 4. Kanser ismini duyunca insanda bir korku başlıyor ama bence endişeye gerek yok erken tedavi ile bu tür hastalıklar tedavi edilebilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir