Obezite Nedir? Obezite Nasıl Tesbit edilir?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Obezite Nedir? Obezite Nasıl Tesbit edilir?

Obezite Nedir? Obezite Nasıl Tesbit edilir?

 

Obezite birçok kişide olmasına rağmen günümüze kadar yeterince önem verilmemiş, ancak artık görmezden gelinemeyecek bir hal almış bir nevi çağın hastalığı olarak adlandırılabilecek bir sorundur. Fazla kilolar vücudumuza girdiği andan itibaren sürekli olarak bizim aleyhimize çalışırlar. Alınan her kilo bizlerde bir takım hastalıklar oluşmasına davetiye çıkarır. Günümüzde bu sorun gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında önemli sağlık problemlerir arasında gösterilmektedir.

Bir yetişkin erkek bireyde %15-18 ile yetişkin kadın bireylerde %20-25 Aralığında yağ dokuları vardır. Var olan bu oran erkeklerde %25 kadınlarda ise %30 oranlarının üzerine çıkarsa fazla kilo sorunları ortaya çıkmaya başlamaktadır.

 Vücutta yağ birikmesi nasıl gerçekleşir?

İnsanın büyüyebilmesi gelişebilmesi ve günlük işlemlerini yapabilmesi için beslenmesi ve enerji açığını karşılayabilmesi gerekmektedir. Ancak tüm bu işlemleri dengeli bir şekilde yapmalıdır. Ayrıca bilinmelidir ki kişinin enerji ihtiyacını karşılamak demek karın doyurmak değildir. Enerji ihtiyacı bireyin gün içerisinde gerçekleştirdiği spor, günlük faaliyet, cinsiyet, yaptığı iş gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Kişi sağlıklı bir hayat geçirmek istiyorsa alınan enerji ile harcanan enerjinin birbirine denk olması gerekmektedir. İste Obezite oluşumu tam da bu noktada başlamaktadır. Çünkü günlük olarak alınan enerjinin harcanan enerjiden çok olması durumunda bu enerji vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Olayın sürekli bu şekilde icra etmesiyle zamanla aşırı kilolu bir birey karşımıza çıkmaktadır. Yani Obezite sorunu baş gösterir. Alınan enerjinin harcanılan enerjiden az olmasının başlıca sebeplerinden bir tanesi ilerlemiş teknolojidir. Çünkü teknoloji insanları tembelliğe doğru itmektedir. Tembellikse kilo alımına bir sebep oluşturur.

obez
Obeziteye Neden olan Yiyeceklerin Basında Fastfoodlar gelmektedir.

Tüm bu anlattıklarımızdan anlaşılacağı gibi Obezite sorunu alınan enerjinin yeterince harcanamaması ve sonucunda vücutta yağ olarak depolanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Konu bu kadar basit görünsede günümüzde problem göründüğünden büyüktür. Birçok kişi kilo alım hızını takip etmediğinden ya da önemsemediğinden aşırı kilolara Obezite konumuna geçince çare aranmaya başlanmaktadır. Hâlbuki kişi kendinin doktoru olsa ve kilo almaya başladığında duruma müdahale etmiş olsa birçok sağlık problemiyle karşılaşmadan meselesini halledebilir. Obezitenin yol açabileceği sağlık sorunlarını şu şekilde özetleyebiliriz;

Obezite nin Sebep Olduğu Sağlık Problemleri Nelerdir?

 • Hipertansiyon
 • Felç
 • Astım
 • Uyku apnesi
 • Diyabet
 • İnsüline karşı direnç
 • Osteoartrit
 • Karaciğerde yağlanma
 • Safra kesesi hastalıklarının görülmesi
 • Karaciğerde yağlanma
 • Kalp hastalıkları

Ve daha birçok hastalık Obezite kaynaklı oluşabilmektedir.

Obezite Nasıl Tespit Edilir?

Obezite tesbit sitemi için en çok kullanılan yöntem beden kitle indexinin hesaplanmasıdır. Bu hesaplama tekniğinde kişinin vücut ağırlığı ölçülür, boy uzunluğunun karesi alınarak çıkan bu sonuca bölünür. Çıkan sonuç 30 üzeriyse kişi obezdir.  Örnek hesaplama yöntemiyle gösterelim. Kişi 80 kilo ve 1.80 boyu var ise. 80/ (1.80 *1,80 ) = çıkan sonuç 30 üstüyse şahıs obezdir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

 1. Evet dediğiniz gibi çağımızın bir hastalığı olmuş durumda. Çocuklarımızı küçük yaşta doğru beslenmeyi öğretmemiz gerekiyor.

 2. Obezite günümüzün en büyük problemlerinden biri. Her türlü kalp hastalığı ve tansiyona neden olmakta. Sağlıklı beslenip spor yapmak şart.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir