!-- Start Alexa Certify Javascript --> Neden Spor Yapmalıyız? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Neden Spor Yapmalıyız?

Neden Spor Yapmalıyız?

 

 

Spor insan hayatını düzenli hale getiren faaliyetlerden birisidir. Sağlıklı bir hayat ve pozitif düşünebilmek için spora her zaman ihtiyaç duyarız.

 

 Neden Spor

 

Vücut fonksiyonlarımızı daha iyi hale getirebilmek adına spor yaparız. Bu sayede uzun ve sağlıklı bir ömür sürebiliriz. Spor sadece sağlık yönünden değil birçok yönden insan hayatına katkıda bulunur. Örneğin spor yapan bir kişinin zihni her zaman açıktır. Çünkü spor sayesinde vücudu doğru şekilde çalışabilmektedir. Aynı zaman da etrafına olumlu düşünceler yayar ve olaylara farklı pencerelerden bakabilir.

 

Temele indiğimizde vücut dengesi de spor vasıtasıyla sağlanır. Pek çok yönden olumlu katkı sağlayan spor bununla beraber insanı kötü alışkanlıklardan da uzak tutar. Vücudundaki enerjiyi pozitif şekilde kullandırarak kişinin kendisine karşı yatırımını oluşturur.

 

Metabolizmanın hızlı çalışmasını spor, obezite hastalığına karşı da bir panzehir niteliğindedir. Bilindiği gibi günümüzde obezite hastalığı oldukça yaygınlaşmakta ve bu hastalığın önüne geçmek gittikçe zorlaşmaktadır.

 

 Sporun Yaşama Olan Etkisi

 

Spor yapan bir kişi enerjisi buna harcadığından vücudundaki olumsuz tepkimeleri de atar. Stres, üzüntü gibi ruhsal sorunların da birebir tedavisi özelliği barındırır. Bu sayede kişiye düzgün bir hayat sunar ve yaşamın şekillenmesinde etkin bir rol oynar.

 

Zihnin boşalmasına yüksek derece de etki eden spor, kişinin farklı olaylar karşısında analitik düşünme yeteneğini geliştirmekle kalmaz aynı zaman da empati yeteneğini de kazandırır. Dolayısıyla kişi olumsuz şartlar altındayken ya da ağır bir stres ve baskı altındayken moral yönünden düşüp hata yapmak yerine doğruyu aramaya çalışır. Netice de bu gibi özellikler hayatının her anında insana lazım olan özelliklerdir. İnsanların büyük hatalar yapma oranlarını düşük seviyeye indirerek kısıtlanmış bir yaşam yerine genişletilmiş bir hayat olanağı da sunar. En basit anlamda ataların da dediği gibi sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

17 yorum

  1. Başta sizi yoruyor ama daha sonra alıştığınızda çok iyi oluyor aynı zamanda doğru beslenmek gerekiyor.

    • Zaten önemli olan2-3 ke gidip vücudu alıştırmak. İlk başlarda yorsa da sonra zevk vermeye iyi hissettirmeye başlıyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir