Mutfak Temizliği Nasıl Yapılmalı? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mutfak Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılmalı?

 

 

Yegane yaşam alanı olan evin her an güzel ve temiz olması özellikler bayanlar için çok önemlidir. Özellikle ev hanımlarının her gün en az iki saati sadece evi düzenlemekle geçer. Bu düzenin içerisindeki en önemli unsur temizliktir. Temizlik söz konusu olunca saatler ve hatta günler harcanır.

 

 Mutfağın Ayrıcalığı

Özellikle mutfak kısmı ev temizliğinde en önemli bölümlerden birisidir. Çünkü mutfak, ev içerisinde tüketilen besinlerin bulunduğu bir yerdir. Yani dolayısıyla vücudun ve sindirim sisteminin bir nevi akıbetini belirleyen yerler arasındadır. Haliyle buraya karşı temizlik konusunda ayrı bir hassasiyet gösterilir. O zaman buranın temizli nasıl yapılmalı?

 

En sağlıklı ve tabii mantıklı olan, mümkün olduğunca her daim her yeri temiz tutmak. Öncelikle tezgah üzeri ve ocak bölümü her kahvaltı ve yemek öncesi temiz tutulmalı ki sofraya temiz yiyecekler gelsin. Yeme içme bittikten hemen sonra buralarda temizlik yapılması, kötü bakterilerin üremesinin ve çoğalmasının çoğunlukla önüne geçmiş olur.

 

Temizlenmesi gereken bir diğer önemli yer buzdolabı içi. En az haftada bir temizlenmesi, hem kötü kirlenmiş görünümü yok eder hem de dolap içinde mikropların oluşumunu engeller. Bir diğer yer ise sebzelikler ve saklama dolapları. Yiyecekleri muhafaza ettiğimiz bu yerlerde her an temiz tutulmalı.

 

Mutfak dolapları ve duvar fayanslarını gün içinde nemli bezle silmek de temiz kalmasını sağlar. Ancak en az haftada bir özellikle yağ çöz benzeri deterjanlarla temizlemek, üzerlerindeki yapışmış yağ ve sarı lekeleri gidermeye birebirdir. Zamanla özellikle fayans üzerlerindeki sararan kısımları ılık suya bir miktar çamaşır suyu dökerek kolayca temizlemek mümkün.

 

 Hoş Koku Bütünlük Sağlar

 

Temizliğin bütünlüğünü sağlamak için fırın ve buzdolabı gibi eşyaların da sık sık çekilerek altlarının yüzey temizleyici ile silinmesi gerekir. Perdeleri de sıkça yıkamak üzerine sinen kötü kokuları giderdiği gibi güzel ve temiz bir görüntü sağlanmış olur. Böylece temizlik tamamlanır ve mutfakta fayanslardan yerlere yerlerden perdelere kadar yayılan hoş kokularda huzur bulunur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir