MS Hastalığı Nedir?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
MS Hastalığı Nedir?

MS Hastalığı Nedir?

MS hastalığı (Multipl Skleroz) , kişilerde bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluk ve beyin ile omurilik yapısında meydana gelen plaklar sonucunda ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Erken yaşlarda da görülebilen MS (Multipl Skleroz) hastalığı, dünyada aşağı yukarı 3 milyon kişiyi etkilemektedir. MS hastalığı ataklar durumunda gelişir ve yalnız makul tedavi ve derli toplu takiple kontrol altında tutulabilmektedir.

Toplumda yayhın olarak MS hastalığı olarak bilinen Multiple Skleroz hastalığı hareket aksaklığı güçsüzlük, kısmi felç, görme ve duyma bozuklukları gibi belirtiler gösterebiliyor. Ataklar halinde görülen ms kadınlarda erkeklere nazaran iki kat daha fazla karşılaşılabilen bir hastalıktır.

Santral sinir sisteminin ya da diğer adıyla beyin ve omuriliğin bir hastalığıdır. Özellikle santral sinir sisteminde beyaz madde denilen yapılar sorun oluşturmaktadır. Beyaz madde, santral sinir sisteminin iletişimini sağlayan sinir liflerinden oluşur.

MS’li hastalarda santral sinir sistemindeki bu beyaz maddede plak ya da lezyon diye adlandırılan hasar görmüş alanlar görülür. Bu hasar görmüş alanlarda bulunan siniri çevreleyen miyelin adlı bir maddede kayıplar gözlemlenir. Hastalıkta oluşabilecek tepkilar daha önceden tahmin edilemez ve son derece zıtlık gösterir. Bu nedenle MS hastalığını tanımlayabilmek çok zor bir durumdur.  Hastalığın tipi ve şiddeti hastadan hastaya değişebilmektedir. Bunu belirleyen ise tamamen etkilenen sinir sistemi.

Belirtiler ve Tedavi

emes
MS hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişmektedir.

MS hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişmektedir. Aynı etkilerle ilerleyen iki hasta bulmak neredeyse imkânsızdır.  Ms hastalığının genel olarak kişilerde beyin ve omuriliğin kontrol ettiği noktalarda bir soruna neden olduğu gözlemlenebilmektedir. Ya yarım ya da tam kontrol eksikliği gözlemlenebilir.

 • İğnelenme ve Karıncalanma
 • Güç kaybı ve kramlar her iki bacakta birden olabilir.
 • Çift görme ve görme kaybı olabilir.
 • İdrar fonskiyonunda bozukluk ve kabızlık
 • Konuşma sıkıntısı
 • Cinsel sorunlar
 • Denge kaybı ve bulantı ile beraber yorgunluk
 • Depresif Haller
 • Kısa süreli bellek arızaları
 • Yutma zorlukları

MS hastalığının ilk göstergeleri kollarda ve bacaklarda başlayan hissizlik ve yorgunluktur. Genelde hastalar görme sorunu, duyma bozukluğu ile doktora başvururlar. Ama unutmamak gerekir ki hastalığın herkes de farklı bir hikâyesi vardır. Anamnez farklı olabilmektedir.

MS hastalığı belirtileri, miyelin ile doğrudan bağlantılıdır. Merkezi sinir sisteminde sinir liflerini çevreleyen, korumakla görevli “miyelin” adlı bir tür kılıf vardır ve bu kılıfcık sinir liflerinin elektrik uyarılarını iletmelerinde rol oynar ve yardım eder. Ms hastalığında miyelin kılıfı hasara uğrar ve muhtelif bölgelerde yok olur. Hasarlı bu bölgeler ‘plak’ şeklinde de bilinir. Miyelin sadece sinir liflerinin güvenliği görevini sağlamakla kalmayıp, görevlerini yerine getirmelerini de sağlamaktadır. Miyelin hasar görürse beyin sinyalleri de kesintiye uğrar.

Tanılama ve Tedavi Aşamaları

Hastalığın tanılaması çok zordur. Özel bir yöntemi yoktur. Hastanın anamnezi dinlenir ve eleme aşamasına geçilir. Bir nevi diğer hastalıkları eleyerek sonuca ulaşılır. Bunun için bir takım tetkikler gerekir. Tetkiklerden bazıları şunlardır.

MRI Filmi çekilir. Beyin ve Omurilik hakkında bilgi elde edilir. Beyin omurilik sıvısı incelenir. Uyarılmış yanıtlar testi uygulanır. Böylece sinirlerin ileti hızı ölçülür. Görme, duyma ve kol-bacak sinirleri de incelenerek teşhis edilir.

MS hastalığı tedavisi kesinlikle şahsa yönelik özel bir tedavidir. Hastalık ne kadar erken başlarsa yaş olarak, o kadar sert seyretmektedir. MS atağı geçiren hasta belki de hayatı boyunca hiç atak geçirmeyeceği gibi, sıralı dönemlerde de ataklar geçirebilir.  Tedavilere bir an önce başlanmalıdır. Amaç ilerlemesini önlemektir. Ms tedavisinde aşı tedavisi önemli bir yer teşkil etmektedir. Çok sık Ms atağı geçiren hastalar için interferon tedavisi uygulanır.

İnterferon, vücudumuz tarafından virüsler için üretilen doğal bir maddedir. Bu madde vasıtası ile virüslerle enfekte olan ve olmayan hücreler ayırt edilerek enfekte olanlar tahrip edilir. Bu prosedür sırasında da grip aynısı durum; kas ve eklem ağrıları gelişir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Serdar ortacinda yakalandigi hastalik bu ms. Zor bir hastalik cevremde yok neyseki ancak tvden gorduyum kadsriyla atak geliyo adama arada bir. Okadsr parasi var ancak kurtulamadigins gire cidden zor olsa gerek

 2. kuzenim maalesef yakalandı bu hastalığa. Gerçekten çok zor. İlaçları sürekli bitkinlik veriyor. Allah yardımcıları olsun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir