!-- Start Alexa Certify Javascript --> Miyop Hastalığı

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Miyop Nedir?

Miyop Nedir?

Miyop Hastalığı toplumumuzda çok sık karşılaşılan bir hastalıktır. Öyleki her 10 kişiden 7’sinde miyop hastalığına rastlanma ihtimali vardır. Toplumumuzda çok yaygın olarak görülen bu hastalığın bir çok kişi tarafından farkedilmediği zamanlar bile olmakta ve hastalar aslında herkesin onlar gibi gördüğünü düşünmektedirler.

Miyop hastalığı kısaca uzağı bulanık görmek olarak tanımlanabilir. Hastalar uzak mesafeleri bu hastalık yüzünden bulanık görürler. Uzak mesafelerin uzaklığı ise hastalığın derecesine göre çeşitlilik göstermektedir. Bazı yüksek dereceli hastalar 1 metre ötesini dahi bulanık görebilirler. Bu hastalığın temel sebebi ise gözün şeklindeki bozukluklardır. Korneadaki şekil bozukluğu  ışığın göze geldiği noktayı etkilemekte ve doğru noktaya düşmeyen ışık sebebiyle gözde gerçekleşen görme işlemi bulanık seyretmektedir. Dolayısıyla göz görevini tam olarak yerine getirememekte ve görme bozukluğu oluşmaktadır. Miyop her iki gözde olabileceği gibi tek gözde de meydana gelebilir. Bundan dolayı bazı hastalarda şiddetli baş ağrıları meydana gelebilmektedir. Şöyle ki bir gözün derecesi 4 diğer gözün derecesi 1 ya da 2 ise hastaya gelen ışık sinyalleri beyni aşırı yormakta ve baş ağrısı oluşmaktadır.

Miyop genelde ilkokul ve ortaokul çağında ortaya çıkmakla beraber genetik bir rahatsızlıktır. Ailede bireyler arasında miyop rahatsızlığı var ise özellikle ebeveynlerden çocuklara genetik yolla geçebilmektedir. Bazı özel durumlarda dış etmenlerin de miyopiye sebep olduğu düşünülmektedir. Genellikle 3 derecenin altında kalan miyop rahatsızlığı düşük, 3-6 derece arasındaki miyoplar orta ve 6 derece üstü yüksek kabul edilmektedir.

Miyop Tanılaması Nasıl Yapılır ?

Miyop olanlar uzağı net olarak göremezer.
Miyop olanlar uzağı net olarak göremezler.

Miyop Hastalığı tanılaması çok basit bir şekilde yapılabilmektedir. Doktorlar basit uzaklıktaki şekilleri yorumlamanızı isteyerek gözünüzün önüne yerleştirdikleri dereceli mercekler ile göz numaranızı basit bir şekilde tespit ederler. Bununla beraber gözün çevresini çapını ve büyüklüğünü Otorefraktometre adındaki cihaz ile tespit edebilen doktorlar ön muayene bulgularını kesinleştirirler.

Miyop Tedavileri

Miyop tedavisinde doktorlar hastalar için gözlük ya da lens vererek görme kusurunu tedavi etmese de ortadan  geçici süreliğine kaldırabilirler. Anak kesin tedavi için çeşitli operasyonlar yapılmaktadır. Bunlardan en eski yöntem PRK adı verilen ve halk arasında bilinen adıyla çizdirme yöntemidir.

Uygulanan  Lazer Operasyon Türleri

PRK

Gözün korneasına direk vurulan lazer ışınları ile kornea şekillendirilir ve ışığın doğru doktaya ulaşması sağlanır. Kısaca bu yönteme korneanın gözlüm camına dönüştürülmesi denebilir. Halk arasında göz çizdirme olarak bilinen tedavi yöntemi PRK lazer yöntemidir.

Lasek ve Lasik Lazer Tedavileri

Lasik ve Lasek iki ayrı tedavi yöntemidir. Birbirlerinden farkı ise Lasek dediğimiz yöntemde korneadan bir flap, etil alkol yardımı ile bıçaksız bir şekilde sıyrılır ve alt tabakaya lazer işlenir. Tekrar kapatılan flap ile göz hızlı birşekilde iyileşme gösterir ve iz bırakmaz. Lasik yönteminde ise kornada bir kesik milimetrik bir ameliyat bıçağı ile atılır ve lazer işlenir. Daha sonra kesik tekrar kapatılır. Lasek yöntemine nazaran daha ağrısız bir işlemdir. Ancak Lasek’in avantajı iz bırakmamasıdır. İz gözle görülmez ancak mikroskobik aletler ile tespit edilir. Sağlık raporu tespitlerinde iz incelemesi yapılmaktadır. Polis akademisi ve Askeri Üniversitelerin girişlerinde bu incelemeler yaygın olarak uygulanmaktadır.  Ağrı süresi 4-6 saat kadar sürmektedir. Bu süreçte ağrı kesici ve damla tedavileri uygulanır. Kortizonlu  ve antibakteriyel damlalar ile göz temiz tutulur ve iyileşmesi hızlandırılır.

Wavefront

Hastaların gözüne bir ışık demeti gönderilerek gözün 3 boyutlu bir haritası çıkartılır. Bu harita ile göze özel tedavi uygulanır ve görme iyileştirmesinde en yüksek doğruluk hedeflenir. Nasa kurumunun astronotlara bu tekniği uyguladığı bilinmektedir. Wavefront ile beraber ilasik yöntemi uygulanır.

İlasik

İntra lasik manasına gelir. Korneada açılan flapın tamamen lazer ile açılması bu yöntemle sağlanır. En güvenilir yöntem olarak bilinmektedir. Tamamen bilgisayar kontrollü açıldığından hata ihtimali çok düşüj hatta yoktur. Nasa ve Amerikan ordusunun uyguladığı bir sistem olarak bilinmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. miyop ismini duymayan az kişi vardır sanırım ama genel olarak uzağı bulanık görmek demektir. Aslında belli bir yaştan sonra yakını bulanık görmek daha çok rastlanan durumdur.

  2. Uzağı görememek de kötü yakını görememek de ben çok yakını pek iyi göremiyorum ama yaşıma göre normal bir durum.

  3. Eskiden bendede bunullet hastaliktan vardi. Ancak 2009 da lazerle kurtuldum. Neyseki blnumara buyumedi tekrar. Ancak herzaman icimde bir korku var tekrar miyop olurmuyim tekrar gozluge donermiyim diye.

  4. miyopu hep karıştırıyordum sayenizde miyopun ne oldugunu gerçekten öğrenmiş oldum güzel bilgilendirici bir yazı olmuş.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir