Minerallerin Vücut Sağlığı İçin Önemi Nedir?  | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Minerallerin Vücut Sağlığı İçin Önemi Nedir? 

Minerallerin Vücut Sağlığı İçin Önemi Nedir? 

Minerallerin vücut sağlığı için önemi Nedir? Mineraller sağlıklı bir birey olarak yaşamı sürdürmek için vücuda besinler yolu ile alınması gereken önemli bir maddeler topluluğudur. Mineral eksikliğinde çeşitli sağlık sorunları oluşarak kişinin sağlıksız ve güçsüz kalmasına yol açmaktadır. Mineraller sağlıklı dişlere, güzel bir cilt yapısına sahip olmak için önemlidir. Ayrıca kas ve kemiklerin güçlenmesinde rol oynamaktadırlar. Daha birçok sağlık için yararlı fonksiyonlara sahip olan mineraller insan vücudu tarafından üretilmeyip besinler yolu ile dışarıdan vücuda alınmaktadır. Doğada sayıları 15 ‘ten fazla mineral çeşidi bulunmaktadır. İnsanlar dışında tüm canlılar da minerallere ihtiyaç duymaktadırlar. Mineraller hayvanlara yem yolu ile alınması gereken miktarda verilmelidir. Mineral eksikliği yaşam için hayati tehlike teşkil ederek yaşam kalitesini çok büyük oranda düşürmektedir. Alkol ve sigara kullanımı vücutta bulunan minerallerin yok olma sebeplerinden biridir. Dengesiz ve yetersiz beslenme de vücutta mineral eksikliğine yol açarak sağlık sorunlarının oluşmasına olanak verir. Vücuttan mineral kayıplarının önlenmesi için vücuda alınan sıvı miktarına dikkat etmek gereklidir ve vücudun sıvı kaybetmemesine özen göstererek kusma, terleme gibi sıvı kaybı durumlarında vücuda sıvı takviyesi yapmak ihmal edilmemelidir.

 

 Minerallerin önemli fonksiyonları

 

Bedenimiz için gerekli en önemli mineraller demir ve kalsiyumdur. Mineraller de vitaminler gibi büyüme ve gelişimde önemli roller almaktadır. Ayrıca vitaminlerin işlevlerini yerine getirmeleri içinde minerallere ihtiyaç duyulmaktadır. Mineraller vücuda alınan besinlerin canlılara enerji olarak geri dönüşümü sağlamaktadırlar.

 

 Kalsiyum

 

Kalsiyum insan bedeninde en bol bulunan mineraldir. Kalsiyum çoğunlukla kemiklerde bulunmaktadır. Vücuda alınan kalsiyum içerikli besinler dolayısıyla kemiklerin güçlenmesi ve gelişmesi için önem arz etmektedir. Bilhassa çocukların kemik yapılarının gelişimi için kalsiyuma ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 Demir

 

Bağışıklık sistemine etkisi büyük olan demir günlük yeteri kadar vücuda alındığı takdirde vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı koruma sağlayacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir