!-- Start Alexa Certify Javascript --> Migren Nedir ?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Migren Nedir ?

Migren Nedir ?

Migren hastalığı sadece çağımızın hastalığı değil insanlığın ilk zamanlarından beri bilinen kadim bir hastalıktır. Bir çok kişi migreni aşırı şiddetli baş ağrısı olarak tarif etse de migren daha komplex bir hastalıktır.  Esas olarak otonom sinir siteminde yer alan bir problemdir ve biyolojik elektrik ile ilgili bir aksaklık neticesinde meydana gelmektedir. Nörolojik hastalıkların içinde büyük bir sorun teşkil eden migren hastalığının  ataklar halinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Hastalığın bir çok belirtisi vardır. Bunlardan en çok bilinenleri baş ağrısı, mide bulantısı, ışığa ve gürültüye karşı hassas olmakla beraber kokuya karşı da hassas olmadır. Bu şikayetlerle doktora başvuran hastalarda genellikle migren hastalığı teşhisi konmaktadır. Migren hastalığının biyolojik ve nörolojik kaynaklı olması hasebiyle psikolojik sorunlara da yol açtığı ve hastalarda depresif belirtiler oluşturduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda her 4 kadından birinin , erkeklerde ise her 12 erkekten birinin migren olma ihtimali olduğu tespit edilmiştir.

Migren Belirtileri

migren
Migren Hastalığının Başlıca belirtisi baş Ağrısıdır.

Baş ağrısı : en belirgin belirtilerdendir. Şiddetli  düzeyde ve tüm başta seyreder. Tüm gün veya 3 gün boyunca sürebilmektedir.

Çoğunlukla Karşılaşılan Belirtiler : İshal ,  bulantıyla beraber kusma; kokuya,ışığa ve sese karşı hassasiyet , kalp çarpıntısı ve düşük-yüksek tansiyon görülmesi.

Nörolojik belirtiler : Göz önünde beliren ışık gibi görünen noktalar, çift görmek ve geçici felç durumu

Ruhsal Belirtiler : Bıkkınlık,yorgunluk ve depresif haller

Migren Türleri

Basit Migren : Migren iki ana başlıkta incelenebilir. Bunlardan birisi basit migren ki buna adi migren de denmektedir genel olarak kadınlarda görülmektedir ve başın iki tarafında ağrı görülmekle beraber kısmen de olsa bulantı söz konusudur. Toplumda %75 oranında bu tür migren görülmektedir.

Klasik Migren : Toplumda yüzde 10 oranında görülen bu tür migren çocukluktan itibaren görülür ve ergenlik çağında meydana çıkar. İlk migren atağı 40’lı yaşlarda kendisini gösterir.

Migreni Harekete Geçiren Faktörler

Özellikle kafein içeren ve nitrat eklenmiş yiyecekler bu noktada tetikleyici bir rol oynamaktadır. Sosisli sandiviç , salam, sucuk, kola, eski peynir vs. Bununla beraber çay, kahe ve alkollü içecekler de migren tetikleyen diğer içecek türleridir. Bunun yanı sıra depresyona sebebiyet verebilecek üzüntülü durumlar ve ruhsal çöküntüler de migreni tetikleyen diğer unsurlardır.

Migrenin Tanılanması

Migrenin tanılanması için İD Migren Testi uygulanır ve 3 sorudan 2’sine evet cevabı veren bir hastaya migren tanısı konur. Sorulan sorulardan 3’ü şunlardır:

 1. Bulantı ve kusma gibi şikayetleriniz var mıdır?
 2. Işıktan sizi rahatsız edecek düzeyde etkileniyor musunuz?
 3. Baş ağrınız sizi en az 1 gün boyunca rahatsız ederek yaşamınızı sürdürmenizi engelledi mi ?

Genelde hastaların MR çektirmesi beklense de Mr çektirmeden de tespit edilebilmektedir. Zira bir çok hastada MR bulgularının normal olduğu saptanmıştır.

Az Görülen Migren Türü : Baziler Migren

Toplumda az görülmekle beraber tehlikeli bulguları bulunmaktadır. Hastalarda nörolojik sorunlar baş göstermektedir. Peltek konuşma, çift görme bunlardan bazılarıdır. Bununla beraber hastalarda denge kaybı, bulanık görüş ve kısmi uyuşukluk belirtileri görülmektedir.

Auralı Migren Nedir?

Migren gelmeden önce bazı belirtiler vermektedir. Bu belirtilerden en belirgin olanı ağrı başlamadan önce hastanın baktığı yerde kısmı görememe veya ışıklı görüntüler görmesidir. Bu duruma aura adı verilir. Bu tip migren hastalıklarına da auralı migren hastalığı adı verilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

 1. Allah migren ve ne tür hastalığı olan vars acil şifalar versin. Migren çok çekilmez acı yaşatabilir. Migreni olan arkadaşlarım var

 2. Migren sanırım bende de var bu tarz şeylerin bazılarına sahibim biraz daha dikkat edeyim olmadı bir doktora görünmede fayda var.

 3. Allah kimseye bu tür hastalıklar vermesin özellikle migren çok değerli bilgiler ile bizleri aydınlatıyorsunuz.

 4. Migren ağrısı çok ağır geçer genelde insanlar da dayanılmaz acılar olur. Ben bu tür hastalığın ırsi olduğunu düşünüyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir