!-- Start Alexa Certify Javascript --> Mide Ülseri Nedir | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mide Ülseri Nedir

Mide Ülseri Nedir

Mide ülseri olarak bildiğimiz aslında mide yaraları olarak da bilinen hastalığın sebebi mide zarında meydana gelen enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonun sebebi ise H.pylori adı verilen bir bakteridir. Normal bir insanda eğer mide zarı sağlıklı ise mide ve mide asidi arasında bir dayanıklılık söz konusudur. Yani mide, besinlerin üretimi için salgılanan çok güçlü bir asit olan mide asidine karşı dayanıklıdır. Ancak eğer mide zarında bu tür bir enfeksiyon meydana gelirse ve H.pylori bakterisi aktif olursa mide zarı, mide asidine karşı koruma sağlayamaz ve yaralar oluşur. Bu yaralar ise mide asidi ile bir araya gelirse acılara sebep olur ve yaraları büyütür. Mide ülseri erken teşhis edilirse tedavisi mümkün olabilmektedir. Aslında bütün hastalıklar için geçerli olan bir kuraldır bu. Ancak ilerler ise kanamalara sebep olabilmekte ve ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Mide ülserinin tedavisi yapılmadığı ve ilerlediği takdirde mide kanserine dönüşebileceği unutulmamalıdır.

Mide Ülserinin Belirtileri

mide ülseri
Mide ülserinin başlangıç aşamasında küçük belirtiler vardır ve sorun yaratmayabilirler.

Mide ülserinin başlangıç aşamasında küçük belirtiler vardır ve sorun yaratmayabilirler. Ancak ilerleyen zamanlarda bu belirtiler kanamaya kadar gidebilmektedir.

Mide ülserinde en belirgin belirtilerden biri ağrıdır. Özellikle karnın üst bölgesinde görülen ağrıların gelip geçici olduğu bilinmektedir. Genelde bu ağrıları hafifletmek için mide koruyucu ve ağrı kesici tabletler kullanılmaktadır. Ancak bu tabletlerin ülseri tedavi etmediği ve sadece geçici rahatlama sağladığı unutulmamalıdır. Bu ağrıların geceleri şiddetlenebileceği ve tekrarlanabileceğini unutmayın.

Ülserin diğer belirtileri de en çok karşılaşılan belirtilerdendir. Bunlar kusma, şişkinlik, sık geğirmek ve kilo kaybı ile beraber midede meydana gelen yanmadır. Yanmanın asıl sebebi ise mide asididir.

Mide ülserinde kanama başlamışsa koyu renkli dışkı da kan görülür ve karnin üst kısmında ağrılar çok şiddetlidir. Kanamalı ülser kesinlikle çok büyük bir problemdir ve ciddiye alınarak sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Mide ülserinin mide kanserine ve mide tıkanıklığına sebep olabileceği unutulmamalıdır. Mide bir insandaki en hayati mekanizmalardan bir tanesidir ve en ufak bir problem dahi ciddiye alınmalıdır.

 

Mide Ülserini Tanılama

Endoskopi: Genellikle uç kısmında kamera bulunan ince bir boru ile mideye ağız yoluyla inilmesi ve mide ülserinin gözlenmesi şeklinde uygulanan tetkike endoskopi denmektedir.

Endoskopi en çok kullanılan mide ülseri teşhis yöntemidir. Kameranın verdiği fayda sayesinde ülserin yeri ve büyüklüğü tam olarak tespit edilebilmekte ve hangi aşamada olduğu tam olarak belirlenmektedir.

 

Bakteri Testi: H.pylori bakterisinin ülsere sebep olduğu bilinmektedir. Bu bakterinin tespiti için testler yapılmakta ve bunun için hastadan biyopsi yöntemi ile parça alınmaktadır. Böylece bakteri tespit edilerek tam tanılama konabilmektedir.

Biyopsi: Biyopsi hastadan parça alınarak laboratuvar ortamında incelenmesi işlemidir. Mikroskop ile yapılan bu inceleme neticesinde ülserin kanserli olup olmadığı da belirlenebilmektedir.

 

Ülser Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Mide Asidini Düzenleyici İlaçlar: Mide asidinin salgılanması neticesinde başlayan ağrıları azaltmak amacıyla bu ilaçlar kullanılabilir ve dengelenebilir. Eğer hastalık başlangıç aşamasındaysa önemli oranda iyileşme sağlanabilir ama eğer ülser yani yara bakteri sebebi ile oluşmuşsa bu tip ilaçlarla tedavisi mümkün değildir. Bakterinin vücuttan temizlenmesi tek çaredir.

H.Pylori Kaynaklı Ülser: Öncelikli olarak bakterinin temizlenmesine yönelik başlatılan bir tedavidir. Enfeksiyon tedavisi için antibiyotik kullanılır ve bu süreçte mide asidinin azaltılması sağlanır. Antiasit ilaçlar kullanılabilir.

İlaç Sebepli Ülser: Aspirin ve iltihap önleyici ilaçların sık kullanılması bazen ülser oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu tip ülser tedavisinde genellikle ilacın kullanımının bırakılması tedavi için yeterlidir.

Ameliyat: H.pylori bakterisinin tespit edilmesinden dolayı artık eski bir yöntem olarak görülmektedir. Eğer hayati bir tehlike yok ise ve acil müdahale gerekmiyorsa hastalar için antibiyotik tedavileri uygulanmaktadır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. ülser cok sıkıntı. Mide asitile başa çıkamıyorsun. Sabah agzına mide suyu geliyor uyuyamıyorsun. Agzın kokuyor dişlerin çürüyor. İleriside mide yemek orusu yutak gırtlak kanseri zaten

  2. yemek yiyp yatmak mideyi cok rahatsiz ediyor. bu durum acaba mide ulserine sebep olabilirmo? reflu yaptigina eminim ancak. ulser konusunda neden olmayla pek bir fikrim yok yemek yiyerek yatmanin

  3. Bi insanin basina gekebilecek en agrili durumlardan birisi de mide ulseri. Yemek yiyemediyinizi dusunun. Belendikce sikistiran bir agri. Cok zor bir durum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir