Mide Kanserinin Belirtileri Ve Tedavisi | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mide Kanserinin Belirtileri Ve Tedavisi

Mide Kanserinin Belirtileri Ve Tedavisi

 

 

Mide kanserinin belirti ve tedavisinden önce ne olduğunu bilmek gerekir. Kısaca mide kanseri tanımlaması yapmakta fayda var.

 

 Mide Kanseri Nedir? Nasıl Oluşur?

 

Kanser, hızlı bir şekilde büyüyüp çoğalan anormal hücrelerdir. Bu sürekli ve kontrolsüz olarak sayıları artan kanser hücreleri bir araya gelerek kitle oluşturur. Bu kitlenin adı tümördür. Bu hücreler zamanla farklı organlara yayılıp, orada da çoğalıp organın fonksiyonunu yerine getirmesine engel olabilirler. Bu yayılma durumuna da metastaz denir. Bu çoğalma işlemi hangi organda ise o organın adını alır. Örneğin; midede ise mide kanseri, akciğerde ise akciğer kanseri.

 

           Mide kanseri, Türkiye’de yaygın görülen bir kanser türüdür. Erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sırayı, kadınlarda ise akciğer ve meme kanserlerinden sonra üçüncü sırayı alan bir kanserdir. Bu kanser, midedeki reflü, ülser, gastrit gibi rahatsızlıklar sırasında yani erken dönemde tedavi edilmezse ölümcül olurlar.

 

 Belirtiler Nelerdir?

 

           Mide kanserinin belirtileri çok farklı ve belirgin değildir. Midede normal zamanlarda da rastlanan yanma, ağrı, şişkinlik, halsizlik, iştahsızlık gibi sıradan belirtileri vardır. Bu yüzden sinsi seyreder denilebilir. Tümör eğer yemek borusunun yakınında ise yutma güçlüğü; mide girişinde ise tokluk ve tıkanma hissi yaratacağı için kusmaya sebep olmaktadır.

 

 Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Cerrahi müdahale, mide kanseri tedavisi programında ilk sırada yer alır. Daha fazla yayılma riskini ortadan kaldırmak ve hastanın normal yollardan beslenmesini sağlamak için tümörün yeri tespit edilir ve yerine göre midenin gereken kısmı alınır. Tabi bu müdahalenin yanı sıra ilaçla ve ışınla tedavi de uygulanabilir.

 

Cerrahi müdahaleden sonra yiyeceklerle de iyileşmeyi desteklemek gerekir. Örneğin; zeytinyağı çok önemlidir, hastanın günde 1 yemek kaşığı zeytinyağı tüketmesi yararlıdır. Yoğurt, çökelek, yumurta gibi kalsiyum zengini yiyeceklerin tüketilmesi, hastaların az ve sık öğünlerle yemeleri önerilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir