!-- Start Alexa Certify Javascript --> Mide Kanseri

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mide Kanseri

Mide Kanseri

Mide

Mide, şüphesiz insanların sahip olduğu en önemli organlardan biridir. Mide kanseri de başımıza gelebilecek en kötü hastalıklardan olsa gerek. Vücudumuzun şüphesiz bütün organları önemlidir. Ancak bazı organlar hayati öneme sahiptirler ve diğer organlardan biraz daha ihtimam gösterilerek korunmaları gerekmektedir. Bunlar kalp, mide, beynimiz olarak sayılabilir. İşte midemiz de temel besin kaynaklarını barındırdığımız ve öğüttüğümüz yer olduğu için bedenimiz açısından yaşamsal öneme sahiptir. Midemiz vücudumuzda kaburgalarımızın altında ve karın boşluğunun üst kısmında bulunmaktadır. Genellikle içi boş ve büyük bir organ olarak bilinmektedir. İnsanların yediği yemekler ağız yoluyla yemek borusundan geçerek mideye ulaşırlar. Mideye ulaşan besinler ister katı olsun ister sıvı olsun, sıvı kıvamına ulaşırlar ve işlendikten sonra bağırsaklara gönderilirler.

Mide Kanseri

mide kanseri
Mide kanseri de başımıza gelebilecek en kötü hastalıklardan birisidir.

Mide kanseri hızlı yayılan bir rahatsızlıktır. İnsanlarda mide kanseri genellikle ülser gibi belirtilerle başlar ve ilerleyerek devam eder. Mide kanseri tümörün hızla yayılması ile diğer organlara da sıçrayabilmektedir. Ülserin ilerlemesiyle oluşan mide kanserinin kan yoluyla veya genetik yolla geçme ihtimali de vardır. Midedeki mukozada beliren tümörün lenf bezlerini etkileyerek diğer organlara da sıçraması mümkündür. Genellikle 70li yaşların sonunda karşılaşılan bu hastalığa kadınlarda erkeklerden daha az görülmektedir. Afrika ve asya gibi toplumlarda gelişmiş ülkelere nazaran daha çok görülen bir hastalıktır.

Her yıl dünyada yaklaşık olarak 800 bin küsur insan mide kanserinden hayatını kaybetmektedir. İnsanların doğru beslenmeleri kanserden korunmalarında başlıca unsurdur. Yapılan araştırmalar Akdeniz tipi beslenmenin kansere karşı koruyucu ve önleyici bir beslenme olduğunu ortaya koymuştur. Taze sebze ve meyve tüketimi Akdeniz tipi beslenmenin bir gerekliliğidir. Bununla beraber kanseri hızlandıran beslenme türü ise mangalda pişirilen etler ve bol tuz kullanımıdır. İşlenmiş gıdaların da kanser oluşumuna zemin hazırladığı düşünülmektedir.

Mide Kanserinin Nedenleri

Mide kanseri çeşitli sebeplerle oluşabilmektedir. En yaygın görülme tipi ise Helikobakter piloridir. Ülser hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık sonucunda midedeki yara kansere dönüşmektedir.

Sigara ve alkolün tüketimi de mide kanseri riskini bir hayli arttırmaktadır. Özellikle ikisinin bir arada kullanımı ile beraber kanser riski artmaktadır.

Genetik faktörler de mide kanserinde önemli rol oynamaktadır. Ülser hastalığının da genetik olduğu düşünüldüğünde mide kanserinin genetik yolla bulaşma olasılığı daha da artmaktadır.

Belirtiler

Mide kanseri belirtileri arasında ilk belirtiler şişkinlik hissiyatı ve hazımsızlık problemleridir. Et ve et ürünlerine karşı isteksizlik ve bulantı hissedilmesi de belirtiler arasında gösterilebilir. Mide asidinin artması mide kanserinin belirtilerindendir. Ülser hastalığının belirtilerinin acı verecek noktada ortaya çıkması da belirtiler arasında mutlaka dikkate alınması gereken bir belirteçtir. Mide içerisindeki kanamalar da mide kanserinin belirtisi olabilirler. Özellikle ileri derece mide kanserinde batın dediğimiz karın bölgesinde ve dışkıda kana rastlanabilir.

Tanı ve Tedavi Aşamaları

Mide kanserinde tanılama çok önemlidir. Dolayısıyla rahatsızlık çeken kişilerin hastalıklarını çok dikkatli takip etmesi gerekmektedir. Doktor kontrolünde özellikle endoskopi aracılığı ile mide kanserinin teşhisi yapılabilir. Işıklı bir kamera ile doktor yemek borusunu ve mideyi gözlemler ve tanı koyabilir. Eğer doktorunuz anormal bir durum ile karşılaşırsa incelemek için biyopsi yapmak adına bir parça alınmasına karar verebilir. Bilgisayar ile çekinle tomografi ve kontrastlı grafi ile de tanılama güçlendirilir.

Mide kanserinde tedavi için midenin ya bir bölümü alınır ya da tümünün alınması gerekebilmektedir. Eğer midenin tümü alınacaksa hastaya bağırsakların yardımı ile yeni bir mide üretilir. Bununla beraber hasta için bir diyet oluşturulur ve yemeği az yemesi ve sık sık yemesi istenir. Bazı özel durumlarda mide alındıktan son ra ışın tedavisi gerekli olabilir. Doktorun kararı ile tedavi sürdürülür.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. kanserin her türlüsü kötü gerçi hastalığın iyisi olmaz ama mide kanseri daha kötü Bu tür hastalığa yakalanan kişilere Allah’dan acil şifalar.

  2. Öncelikle Allah tüm hastalara şifa versin. Konunuz çok açıklayıcı olmuş daha çok bu tarz makaleler yazmanız insanların yararına olur. Çk teşekkürler.

  3. Mide kanseri zor bir kanser turu. Ilk olarak vucuds alinan besinlerin girdigi yerde sorun olunca vucudun tamami bundan olumsuz etkilenecektir. Ayrica ilerleyen donemlerde kusmalar hatta kan kusmalar oldugunu biliyorum. Mide kanseri olanin allah yardimcisi olsun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir